Ekonomický sentiment se u nás ani v Německu zatím nelepší

Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku je nejnižší od března 2021. Sentiment v průmyslu byl v září zároveň nejhorší od poloviny roku 2020. Spolu se slabšími červencovými daty z reálné ekonomiky proto vnímáme riziko, že ani v průběhu třetího čtvrtletí se česká ekonomika nevymanila ze stagnace, kde se držela po celou první polovinu letošního roku.
Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku je nejnižší od března 2021. Nálada firem se zatím nezlepšuje ani v Německu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nálada firem se zatím nezlepšuje ani v Německu. Trhy sice zářijový IFO index překvapil hodnotou 85,7 bodu (oproti očekávaným 85,2 b., pozn. aut.) lehce pozitivně, meziměsíčně však zůstal v podstatě nezměněn, a stále tak zůstává poblíž nejnižší úrovně od loňského října. Tehdy přitom na ekonomiku našeho hlavního obchodního partnera doléhaly obavy z energetické krize.

Americký dolar v pondělí navázal na posílení po zasedání centrální banky v minulém týdnu. K euru si připsal dalších 0,5 procenta na 1,060 USD/EUR. Pomohly k tomu patrně výroky představitelů Evropské centrální banky, ve kterých rezonovalo slábnutí ekonomiky eurozóny. Česká koruna k euru posílila o 0,1 procenta na 24,38 CZK/EUR. V

Výraznější obchodní aktivitu lze na korunovém trhu očekávat ale až ve středu, kdy je na programu měnově-politické zasedání České národní banky. Na něm sice úrokové sazby s největší pravděpodobností opět zůstanou beze změny. Avizován byl ovšem začátek debaty o snižování úrokových sazeb, což bude i v centru pozornosti finančních trhů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB