Celoroční výsledky Philip Morris ČR nabídnou slušnou dividendu

Analýza
Očekávané výsledky hospodaření: Philip Morris ČR (PMČR) pravděpodobně potvrdí trend posledních kvartálů v podobě poklesu podílu na trhu klasických cigaret. Den zveřejnění: Úterý 28. března 2023.
Philip Morris ČR je v očích investorů dividendový příběh. Tradičně vyplácí celý svůj nekonsolidovaný čistý zisk. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nicméně aspoň do jisté míry by to mohl kompenzovat prodej nových technologií, respektive zahřívaných náplní. V tomto případě předvídáme další nárůst tržního podílu. Je pravděpodobné, že PMČR zveřejní návrh dividendy ze zisku minulého roku. Odhadujeme výplatu ve výši 1 330 korun na akcii.

Předpokládáme, že by celkové výnosy za druhou polovinu roku 2022 měly vzrůst v meziročním srovnání o 9,9 procenta na 10,97 miliardy korun. Je pravděpodobné, že bude pokračovat pokles prodejů klasických cigaret, a naopak poroste podíl bezdýmných produktů.

PSALI JSME:
Philip Morris mění své chování, jen když je přistižena při činu

Tím dojde k dalšímu snížení mezery v tržním podílu obou kategorií. Podíl klasických cigaret by se měl snížit na asi 27 procent, zatímco zahřívané náplně svůj podíl zvýší přes 12 procent. Tady pravděpodobně dochází k jisté kanibalizaci, kdy zákazníci, nebo aspoň jejich část, klasických produktů migrují k novým technologiím.

Podobnou situaci předpokládáme také na slovenském trhu. Počítáme s poklesem tržního podílu klasických cigaret k úrovni 40 procent a růstem bezdýmných k 15 procentům. Téměř jistě, tak jako v první polovině minulého roku, dojde k růstu provozních nákladů (administrativní, distribuční, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Popularita elektronických cigaret rapidně roste. Tabákové společnosti si vychovávají novou generaci kuřáků

Provozní zisk odhadujeme na 2,32 miliardy korun, což by znamenalo meziroční růst o 1,9 procenta. Růst čistého zisku by měl dosáhnout mírných 1,3 procenta na 1,81 miliardy korun. Čistý zisk za celý rok 2022 odhadujeme na 3,64 miliardy korun (to odpovídá EPS 1 326 Kč). PMČR je v očích investorů dividendový příběh. Tradičně vyplácí celý svůj nekonsolidovaný čistý zisk.

S přihlédnutím k reportovaným výsledkům za první polovinu loňského roku plus náš odhad za druhou polovinu minulého roku by mohla být dividenda ze zisku 2022 ve výši 1 330 korun na akcii. To odpovídá hrubému výnosu 7,6 procent. Dividendu musí schválit akcionáři na valné hromadě, která by se mohla konat na konci dubna (loni 27. 4. 2022).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
E-cigarety měly být spásou kuřáků. Mohou ale poškozovat srdce, plíce či mozek. Anebo explodovat v ústech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB