Celosvětový výpadek internetu dnes postihl oblíbené webové stránky, aplikace i služby

Oblíbené webové stránky a aplikace, jako jsou například CNN, Guardian, New York Times a další, čelily dnes masivnímu výpadku. Podobně se s nedostupností potýkaly obsah a služby poskytující weby jako jsou Twitch, Pinterest, HBO Max, Hulu, Reddit, Spotify, Amazon, Target a řada dalších. Výpadky podle odborníků souvisely s problémy sítě Fastly, která doručuje obsah.
Fastly poskytuje vrstvu podpory mezi internetovými společnostmi a zákazníky, kteří se snaží získat přístup k zpravodajským webům, sociálním médiím a dalším on-line platformám. Když ale „spadne“ on sám, přístup k těmto službám může být zcela zablokován. Ilustrační foto: FAEI.cz

Nesčetné webové stránky a aplikace po celém světě byly dnes ráno nedostupné poté, co Fastly, hlavní síť pro doručování obsahu na internetu, oznámila rozsáhlé selhání, informovala dnes zpravodajská televize CNN. Problém postihl desítky zemí napříč Amerikou, Evropou, Asií a Afrikou. Během výpadku byly mimo také oficiální webové stránky britské vlády Gov.uk.

Podle sdělení společnosti Fastly, která pomáhá zlepšit dobu načítání webových stránek a poskytuje další služby webům, internetovým aplikacím a platformám, byl již problém identifikován a vyřešen.

Web CNN nicméně uvedl, že i poté byla řada webových stránek pro některé uživatele i nadále nedostupná.

„Protože Fastly poskytuje vrstvu podpory mezi internetovými společnostmi a zákazníky, kteří se snaží získat přístup k zpravodajským webům, sociálním médiím a dalším on-line platformám, když „spadne“ on sám, přístup k těmto službám může být zcela zablokován,“ uvedl web CNN.

„Zatím není jasné, co je přesnou příčinou výpadku a zde jde o kybernetický útok, nebo nějakou závadu. Jisté je, že škody budou dosahovat obřích rozměrů,“ informoval redakci FAEI.cz Daniel Šafář z tuzemské pobočky globální kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Výpadky podle něj souvisí s problémy sítě pro doručování obsahu Fastly. „Ta vytváří pro vlastníky webových stránek repliky původních webů, aby došlo k rozložení zátěže. Takže všichni uživatelé nemusí přistupovat k jednomu centralizovanému serveru, ale zátěž se rozkládá mezi různé repliky,“ vysvětlil.

Rozmístění POP společnosti Fastly ve světě. Bod přítomnosti (POP, Point of Presence) je umělý demarkační bod nebo bod rozhraní mezi komunikujícími entitami. Běžným příkladem je ISP bod přítomnosti, místní přístupový bod, který umožňuje uživatelům připojit se k Internetu se svým poskytovatelem internetových služeb. Zdroj: Fastly

Původní server, jak Šafář uvedl, může být například v San Franciscu, ale repliky jsou v Paříži, na Manhattanu, v Tel Avivu a Hongkongu. „Každý uživatel je vždy přesměrován na nejbližší server, ale jakmile selže právě síť pro doručování obsahu, pak jsou kopie nefunkční a nelze zobrazit původní obsah,“ doplnil.

„I když se tedy může zdát, že Amazon, Twitter a další servery byly napadené nebo postižené ve stejnou chvíli, došlo pouze k výpadku služby Fastly, kterou využívají. Ve hře je stále mnoho scénářů, co může být příčinou,“ dodal Šafář.

K velkým výpadkům webových stránek a aplikací podle CNN čas od času dochází, ale obvykle netrvají dlouho. Poskytovatelé internetových služeb, sítě pro doručování obsahu a další hostingové služby jsou postaveny s více redundancemi a s globální sítí záložních serverů navržených tak, aby se snížily poruchy, když se „věci zblázní“.

PSALI JSME:
AKTUALIZOVÁNO: On-line sčítání nefunguje. Česko už má kvůli elektronizaci z ostudy plný šatník kabátů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.