Cena benzínu spadla pod 40 korun, zlevňuje i nafta

Tradiční růst poptávky po pohonných hmotách související s nástupem motoristické sezóny zatím nestačí na to, aby vedl k vzestupu cen benzínu či nafty. Oba dva základní druhy pohonných hmot tak zlevňují. Cena benzínu se tento týden po necelém měsíci vrátila na úroveň pod psychologickou hranicí 40 Kč/l.
Tradiční růst poptávky po pohonných hmotách související s nástupem motoristické sezóny zatím nestačí na to, aby vedl k vzestupu cen benzínu či nafty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za uplynulých sedm dní benzín zlevnil o 21 haléřů na litr na 39,98 Kč/l. Nafta zlevnila ještě výrazněji, o 34 haléřů na litr na 38,27 Kč/l. Nafta je tak nejlevnější za období od poloviny letošního února. Její zlevnění souvisí také s koncem zimní topné sezóny, který tradičně vede v pokles poptávky po topné naftě.

Stěžejními důvody aktuálního poklesu cen pohonných hmot je pokles cen ropy na světových trzích a zpevňování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje. Promítá se také pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu.

Za poslední dva týdny ropa Brent zlevnila o necelých pět procent, přičemž koruna ve stejné době vůči dolaru posílila o více než jedno procento. V příštích sedmi dnech se tyto tlaky dále projeví v celkovém poklesu cen pohonných hmot. Benzín by měl zlevnit o zhruba 40 haléřů na litr, nafta pak o padesátník. Další zlevňování paliv lze pak čekat také ve druhé polovině května.

Samozřejmě, pokud by se například dramaticky zkomplikovala situace na Blízkém východě, zlevňování pohonných hmot by ještě během května vzalo rychle zasvé. Pozemní operace v části Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kterou Izrael zahájil tento týden v noci na úterý, ale zatím obchodníky s ropou nezneklidňuje.

Cena ropy na ni výrazněji nereaguje. Obchodníci s ropou totiž vnímají silný tlak, který na Izrael vyvíjejí Spojené státy, aby situaci dále neeskaloval, a také vnímají samotnou možnost příměří mezi Izraelem a Hamásem.

Cena ropy výrazněji neroste i proto, že Rusko v dubnu těžilo více ropy, než by odpovídalo limitům dohodnutým v březnu kartelem OPEC a jeho spojenci v čele právě s Ruskem. Škrty v těžbě mají zabránit nežádoucímu poklesu cen ropy. Kartel OPEC a jeho spojenci mají další jednání naplánované na 1. června.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Marek

    Tady vidím velkou příležitost pro zvednutí daně minimálně o 5 korun. Pohonné hmoty jsou příliš levné a cesty přetížené. Autem jezdí většinou jeden maximálně dva lidi což není dobré. Zdražení by jenom prospělo ve všech směrech. Cesty nejsou nafukovací a těch aut je už příliš mnoho.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB