Cena benzínu spadla pod 40 korun, zlevňuje i nafta

Názor
Tradiční růst poptávky po pohonných hmotách související s nástupem motoristické sezóny zatím nestačí na to, aby vedl k vzestupu cen benzínu či nafty. Oba dva základní druhy pohonných hmot tak zlevňují. Cena benzínu se tento týden po necelém měsíci vrátila na úroveň pod psychologickou hranicí 40 Kč/l.
Tradiční růst poptávky po pohonných hmotách související s nástupem motoristické sezóny zatím nestačí na to, aby vedl k vzestupu cen benzínu či nafty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za uplynulých sedm dní benzín zlevnil o 21 haléřů na litr na 39,98 Kč/l. Nafta zlevnila ještě výrazněji, o 34 haléřů na litr na 38,27 Kč/l. Nafta je tak nejlevnější za období od poloviny letošního února. Její zlevnění souvisí také s koncem zimní topné sezóny, který tradičně vede v pokles poptávky po topné naftě.

Stěžejními důvody aktuálního poklesu cen pohonných hmot je pokles cen ropy na světových trzích a zpevňování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje. Promítá se také pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu.

Za poslední dva týdny ropa Brent zlevnila o necelých pět procent, přičemž koruna ve stejné době vůči dolaru posílila o více než jedno procento. V příštích sedmi dnech se tyto tlaky dále projeví v celkovém poklesu cen pohonných hmot. Benzín by měl zlevnit o zhruba 40 haléřů na litr, nafta pak o padesátník. Další zlevňování paliv lze pak čekat také ve druhé polovině května.

PSALI JSME:
Kolik budou stát letos v Česku v létě pohonné hmoty? Rozhodnou Izrael a Írán

Samozřejmě, pokud by se například dramaticky zkomplikovala situace na Blízkém východě, zlevňování pohonných hmot by ještě během května vzalo rychle zasvé. Pozemní operace v části Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kterou Izrael zahájil tento týden v noci na úterý, ale zatím obchodníky s ropou nezneklidňuje.

Cena ropy na ni výrazněji nereaguje. Obchodníci s ropou totiž vnímají silný tlak, který na Izrael vyvíjejí Spojené státy, aby situaci dále neeskaloval, a také vnímají samotnou možnost příměří mezi Izraelem a Hamásem.

Cena ropy výrazněji neroste i proto, že Rusko v dubnu těžilo více ropy, než by odpovídalo limitům dohodnutým v březnu kartelem OPEC a jeho spojenci v čele právě s Ruskem. Škrty v těžbě mají zabránit nežádoucímu poklesu cen ropy. Kartel OPEC a jeho spojenci mají další jednání naplánované na 1. června.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusko letos na ropě a plynu zkasíruje bezmála 3 000 miliard korun

Zavřít reklamu ×
  1. Tady vidím velkou příležitost pro zvednutí daně minimálně o 5 korun. Pohonné hmoty jsou příliš levné a cesty přetížené. Autem jezdí většinou jeden maximálně dva lidi což není dobré. Zdražení by jenom prospělo ve všech směrech. Cesty nejsou nafukovací a těch aut je už příliš mnoho.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB