Cena nafty překročila 32 korun, cenu žene vzhůru blížící se zima

Názor
Benzín v ČR za poslední týden podle údajů CCS zdražil o sedm haléřů na litr na cenu 32,57, zatímco nafta šla nahoru o osmnáct haléřů nahoru, na cenu 32,04 koruny za litr. Důvodem citelnějšího zdražení nafty v porovnání s benzínem je však především blížící se zimní motoristická sezóna. Rafinérie se proto přeorientovávají na produkci takzvané zimní, nebo dokonce arktické varianty nafty, která je odolnější vůči chladnějšímu, ba přímo mrazivému počasí.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Evropské normy žádají úpravu výrobní kvality zimní či arktické nafty, jež se v ČR prodává především v horských oblastech, prostřednictvím přidávání většího množství řídké petrolejové frakce, která tuhne třeba až při minus padesáti stupních Celsia. Tyto petrolejové frakce jsou letos, podobně jako loni, poměrně drahé, což se pak projevuje právě výraznějším cenovým růstem nafty, či dokonce její přechodně vyšší cenou v porovnání s benzínem, jako tomu bylo během loňské zimní motoristické sezóny.

K žádnému závratnému zdražení pohonných hmot v ČR v nadcházejících týdnech nedojde a čeští řidiči se dalšího citelnějšího zdražování pohonných hmot obávat nemusí. Pohonné hmoty v Česku sice v příštím týdnu podraží, spíše však pod vlivem doznívání nárůstu způsobeného útoky v Saúdské Arábii a v případě nafty také z důvodu blížící se zimní sezóny.

Čerpací stanice využijí dozvuku mediálně sledovaných saúdskoarabských útoků k mírnému navýšení marží, avšak cena pohonných hmot v příštích sedmi dnech výrazněji neporoste. I proto, že koruna se v září drží na sice slabé, ale stabilizované úrovni vůči dolaru. V příštích sedmi dnech je třeba počítat se zdražením benzínu do deseti haléřů na litr, nafta zdraží o dalších zhruba patnáct haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku citelně zdražují, hlavně nafta

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru