Cena pšenice versus cena chleba

Analýza
Vedle drahých cen energií se jako další faktor, který bude tlačit inflaci v Česku i jinde nahoru, stále častěji zmiňuje cena pšenice. Cena této komodity skutečně v posledních měsících zřetelně rostla, a v posledních týdnech dál prudce vyskočila (načež došlo jen k částečné korekci, pozn. aut.).
Z dat Českého statistického úřadu plyne, že aktuálně je chléb meziročně dražší v průměru o téměř 20 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Je ovšem otázka, jak velkou část tohoto skoku lze chápat jako odraz nižší nabídky (za předpokladu, že poptávka se v poslední době nijak výrazně nezvyšovala) versus do jaké míry jde spíš o důsledek umělého, v podstatě spekulativního nárůstu poptávky v obavě, že se nabídka teprve sníží, a tedy že se cena zvýší.

Zdroj: Česká spořitelna

A pokud platí spíš druhá uvedená možnost (protože snížení nabídky pšenice v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a s tím souvisejících sankcí asi teprve nastane), pak je otázka, do jaké míry jsou obavy z masivního poklesu nabídky a masivního růstu ceny na místě.

Detailní pohled na statistiky Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) ukazuje, že produkce pšenice z Ruska a Ukrajiny v posledních „normálních“ letech 2015-2019 představovala kolem 14 procent celkové světové produkce.

Zdroj: Česká spořitelna

To jistě není málo, ale o obilnicích světa se přece jen mluvit nedá (celosvětový pohled je na místě, protože trh s pšenicí je do značné míry globalizovaný). Další věc je vztah mezi cenou pšenice a cenou potravin, které se z ní vyrábějí. Například u chleba tvoří samotná pšenice jen kolem deseti procent.

I kdyby tedy pšenice zdražila na dvojnásobek, do ceny chleba by se to mělo promítnout v podobě zdražení o cca 20 procent, tedy například z 30 na 36 korun. Ledaže na potravináře padne podezření ze šponování marží, jaké padlo v minulých dnech na pumpaře (a trh s pečivem se ukáže méně konkurenční, než ten s pohonnými hmotami).

Jak je to s cenami energií? Podíl výdajů na energie na celkových nákladech (počítaných jako hodnota produkce snížená o hrubý provozní přebytek) se sice v posledních letech před covidem v oboru výroby chleba pohyboval (podle údajů Eurostatu) kolem pouhých cca čtyř procent, ale (velkoobchodní) ceny energií jsou v tuto chvíli cca 4-5krát vyšší, než před rokem.

Zdroj: Česká spořitelna

Pokud bychom u cen pro firmy předpokládali pro jednoduchost například poloviční průsak, značí to zvýšení o cca 250 procent. Při váze čtyř procent by pak dopad od cen chleba měl být kolem deseti procent.

V součtu tedy růsty cen pšenice a energií můžou naznačovat letošní navýšení ceny chleba možná o více než čtvrtinu. Z dat Českého statistického úřadu plyne, že aktuálně je chléb meziročně dražší v průměru o téměř 20 procent. Další zdražení o možná i deset procent (tj. na 1 kg průměrného pšeničného chleba o další cca tři koruny) nás tedy v nejbližších měsících nejspíš nemine.

A to jsme do výpočtu nezahrnuli růst mezd nebo cen nájmů…

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Válka na Ukrajině zdražuje pšenici na historický rekord

Zavřít reklamu ×
  1. Většina lidí v Česku má nadváhu a tak zdražení pečiva bude jen k dobru. Taky zdražení pohonných hmot bude k dobru,protože se „tlouštíci“ z automobilů vrátí na kolo…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB