Cena ropy je na pětiměsíčním maximu. Benzín zrychluje své zdražování, přidá se i nafta

Analýza
Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu v Česku zrychlil své zdražování, jeho průměrná cena poskočila o 36 haléřů na 37,63 koruny za litr. Nafta naopak dál zlevňuje. Dostala se hlouběji pod 35 korun za litr, kde se trvale pohybovala naposledy loni v lednu. Její cena za týden klesla o 36 haléřů na průměrných 34,44 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Ropa Brent v reakci na omezení těžby zdražuje až na více než 87 dolarů za barel. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštím týdnu benzín dále zdraží, až o 40 haléřů na litr, zatímco nafta přestane zlevňovat a její cena bude stagnovat, ba posléze i mírně poroste. Důvodem je poměrně výrazný růst cen ropy, nyní na pětiměsíční maximum, k němuž v minulém a tomto týdnu dochází poté, co klíčoví tradiční těžaři ropy v čele se Saúdskou Arábií nečekaně rozhodli o významném snížení objemu své těžby.

Od května tak ze světového trhu zmizí 1,1 milionu barelů denně – v porovnání s tím, s čím se předtím počítalo. Od července pak ubude dokonce 1,6 milionu barelů. To proto, že Rusko prodlouží platnost svého vlastního omezení těžby, o půl milionu barelů denně, které uvedlo již v březnu v reakci na západní sankcionování ropy a ropných produktů, které vyváží námořní cestou.

Rusko a další tradiční těžaři v čele se Saúdskou Arábií tvoří uskupení OPEC+. Jeho moc ovlivňovat světovou cenu ropy poslední dobou roste, neboť zpomaluje vzestup produkce břidličných těžařů v Severní Americe.

PSALI JSME:
Benzín přestal zlevňovat. Zdražování má na svědomí kartel OPEC+

Ti až donedávna představovali nebezpečnějšího rivala uskupení OPEC+ než dnes, neboť každé omezení těžby ze strany tradičních těžařů mohli využít k navýšení své produkce a k získání tržního podílu na jejich úkor. Se zpomalováním rozšiřování jejich produkčních kapacit však tato flexibilita polevuje, což tradičním těžařům otevírá prostor k razantnějším škrtům ve vlastní těžbě, aniž by se museli obávat ztráty trhu.

Ropa Brent v reakci na zmíněné překvapivé omezení těžby zdražuje nyní až na více než 87 dolarů za barel. Ještě v týdnech předcházejících tomu minulému se prodávala i za ceny citelně po úrovní 75 dolarů za barel.

Tento cenový nárůst způsobuje – a hlavně ještě způsobí – růst cen pohonných hmot v ČR. Zatím se však nemusí obávat, že by průměrná celorepubliková cena benzínu či nafty překročila úroveň 40 korun za litr. Bude se spíše pohybovat maximálně v pásmu od 35 do 38 korun za litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hrozí výrazné zdražení pohonných hmot, kartel OPEC+ nečekaně sráží svoji těžbu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB