Cena ropy se propadla na roční minimum

Názor
Na trhu s ropou se zrcadlí současné ekonomické problémy ve světě. Jednotlivé státy přestávají mezi sebou kooperovat a s vidinou krátkodobého zbohatnutí produkují více ropy, než je trh schopen pojmout. Mezi zeměmi vznikají nové obchodní bariéry, které v konečném důsledku mohou zvýšit nezaměstnanost a cenovou hladinu. Neschopnost dohodnout se může vést až k propuknutí ekonomické krize.
Trh s ropou se neumí vypořádat s krátkodobým přebytkem nabídky, který vznikl růstem produkce Spojených států, Ruska a Saúdské Arábie. Foto: Pixabay

Pád ceny ropy překonal další milník. Cena ropy Brent se dnes propadla až na úroveň 61,52 dolaru za barel, což je nejnižší hodnota od prosince 2017. Podobný vývoj lze pozorovat i u ropy WTI, která se v tomto týdnu dostala k hranici 52,77 dolaru za barel, což bylo nejméně od října 2017. V průběhu listopadu byly na trhu s ropou zaznamenány vysoké výkyvy v cenách, které zvýšily riziko při obchodování kontraktů na ropu.

Trh s ropou se neumí vypořádat s krátkodobým přebytkem nabídky, který vznikl růstem produkce Spojených států, Ruska a Saúdské Arábie. Tyto tři země obhospodařují více než třetinu světové spotřeby ropy, která činí přibližně 100 milionů barelů denně. To vede k nadměrnému zásobování trhu s ropou a následnému propadu ceny, která se od začátku října zřítila o přibližně 30 procent.

PSALI JSME:
Cena ropy padá. Řidičům konečně zlevňují pohonné hmoty

Vysoká produkce ropy jde ruku v ruce se zhoršujícími se výhledy růstu světové ekonomiky. Trhy přestávají věřit čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že urovná obchodní vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na společné schůzce příští týden.

Trhy si naopak všímají, že od poloviny května do poloviny října zavedly země G20 přibližně 40 nových obchodních omezení, která zasahují mezinárodní obchod v objemu zhruba 480 miliard dolarů. V případě, že obchodní bariéry porostou i v roce 2019, je možné, že se ve světě začne zvyšovat cenová hladina a nezaměstnanost, což může předznamenat ekonomickou krizi.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.