Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Názor
Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 zaznamenaly rally, ale s novým dramatickým nárůstem volatility (viz graf, pozn. aut.).
Implikovaná volatilita dluhopisů je nyní vyšší než u akcií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tím se index MOVE (vysvětlení viz níže, pozn. red.) dostal na úroveň vyšší než v době covidové krize a vídanou jen výjimečně v době globální finanční krize. Implikovaná volatilita dluhopisů je nyní vyšší než u akcií, což odráží současný extrémní makro zmatek uprostřed lepkavé inflace, překvapivě odolného hospodářského růstu a „na datech závislého“ Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).

Dopad a rozsah „strachu“ bankovního sektoru je také stále neznámý. Tyto vysoké úrovně MOVE by se měly postupně zmírňovat, ale mají reálné dopady a urychlují zpomalení ekonomiky a inflace.

Volatilita dluhopisů se zdá být poněkud ezoterická, ale její význam spočívá ve třech důvodech. Předně zdůrazňuje obrovskou nejistotu ohledně makroekonomického výhledu a výhledu úrokových sazeb. Připomínka diverzifikace a pokory. Následně, stojí v ostrém kontrastu s dlouhodobým průměrem volatility VIX (index je měřítkem volatility na trzích, pozn. red.) u akcií. Jedna z těchto obrovských tříd aktiv se mýlí.

A konečně – má to velké důsledky. Tato vysoká volatilita pronikne do reálné ekonomiky, protože věřitelé zdraží úvěry, aby zohlednili tuto nejistotu. To jen přispěje k základnímu zpřísnění finančních podmínek i úvěrových standardů, které pozorujeme i nadále. To urychlí zpomalení růstu, ale také inflace a nakonec i úrokových sazeb.

Index MOVE (Merrill Lynch Option Volatility Expectations) je pro americké státní dluhopisy tím, čím je VIX pro index S&P 500. Je to „ukazatel obav“ pro trh s dluhopisy. Měří implikovanou volatilitu úrokových sazeb státních dluhopisů prostřednictvím oceňování opcí.

Je vážený výnosovou křivkou od jednoho měsíce do třiceti let. VIX nyní možná podhodnocuje skutečnou úroveň volatility akcií, protože obchodní aktivita s objemem akcií se přesunula na opce s kratší dobou splatnosti, které nejsou v VIXu dobře zastoupeny.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Banky zpřísní úvěrové podmínky a urychlí tak příchod recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).