Cena zlata i přes své propady bude dlouhodobě posilovat

Názor
Rekordní cena zlata v srpnu a její následný pád dokazuje, že zlato není vhodný investiční nástroj pro krátkodobé spekulativní investice. Na investici do žlutého kovu je třeba pohlížet jako na dlouhodobé bezpečné uložení finančních prostředků, které minimálně deset let nebudou třeba, pak se tato investice stoprocentně vyplatí.

Cena zlata se počátkem srpna dostala na svou rekordní úroveň a podívala se k hodnotě cca 2070 amerických dolarů za troyskou unci. Následoval výrazný propad až na 1860 dolarů. Tato korekce se dala očekávat, protože trh byl překoupený a objevily se výrazné výprodeje, kdy investoři vybírali své zisky. Následně se situace opět uklidnila a cena zlata opět zavítala nad 1900 dolarů a k dvěma tisícům dolarů.

Rozhodně nelze říci, že by zlato, jako bezpečný přístav, ztrácelo na významu a selhávalo. Na investici do zlata nelze primárně a v žádném případě pohlížet, jako na generátor zisku nebo na spekulativní instrument. Krátkodobý pohled ztrácí takto význam. Zlato představuje uchovatele hodnoty v dlouhodobém časovém horizontu, krátkodobé korekce jeho ceny jsou vždy žádoucí, jelikož je to určitá známka dobře fungujícího trhu.

Pokud se někomu poštěstí, a nakoupí zlato těsně před rychlým růstem jeho ceny, může dosáhnout zisku i v krátkém čase, ale nicméně to není jeho primární funkce. Například před rokem se pohybovala cena zlata okolo 1 500 dolarů za troyskou unci, jestliže někdo toto nakoupené zlato prodával v srpnu letošního roku, tedy méně než po roce, za dva tisíce dolarů, jeho investice se velmi zhodnotila i krátkodobě.

Aktuální situace na trzích je velmi nejistá, a to vše se pak promítá i do vývoje cen. Jsme svědky toho, že padají akciové trhy a k tomu i trhy drahých kovů.

PSALI JSME:
Světu hrozí citelná inflace i nová studená válka. Bohatí lidé proto ve velkém investují do fyzického zlata

Dá se říci, že nyní investoři vybírají jakékoliv disponibilní zisky z různých aktiv a přelévají je do hotovosti, a především se zaměřují na dolar. Před námi jsou americké prezidentské volby, které toto kolísání mohou umocňovat. Není tedy vyloučeno, že se krátkodobě můžeme podívat i k ještě nižší úrovni, např. k 1800-1850 dolarům za unci.

Nicméně je třeba zmínit, že dlouhodobé hnací motory pro růst ceny zlata jsou pořád aktivní a ve hře. Pokračující nákaza a boj s ní je jedna oblast, druhou oblastí je ta ekonomická.

Nízké, ne-li záporné úrokové sazby, kvantitativní uvolňování centrálních bank, růst zadluženosti, další monetární a fiskální stimuly napříč ekonomikami světa, hrozba významného růstu inflace, geopolitické napětí, především mezi USA a Čínou, hrozba tvrdého brexitu a nespočet dalších faktorů, to vše bude tlačit cenu zlata v dlouhodobém horizontu na vyšší a vyšší úrovně.

Jakýkoliv propad na trhu zlata, je vždy příležitostí k doplnění portfolia právě o aktivum, které je otestováno historií a v dnešní i té budoucí době bude hrát stále významnou roli.

Autor je předseda představenstva společnosti Zlaťáky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena zlata by měla dále stoupat

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud máte několik milionů v bance tak kupte zlaté cihly.Brzo bude díky hospodaření pana nejchytřejšího Babiše měna………

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.