Cena zlata láme rekordy

Pouhé dva dny poté, co padla rekordní cena zlata v českých korunách, cena tohoto vzácného kovu včera pokořila psychologickou hranici 45 tisíc korun za troyskou unci. Cena zlata se vyšplhala na 45 115 korun. V amerických dolarech zlato zdražilo o 23 dolarů na nejvyšší cenu za více než sedm let na 1 765 dolarů za troyskou unci.
Cena zlata včera pokořila psychologickou hranici 45 tisíc korun za troyskou unci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rekordy nepadaly jen v českých korunách, ale i v librách šterlinků a eurech. V Británii se obchodovalo nad hranicí 1450 liber, v EU přes 1630 eur za unci, i přes posílení vůči dolaru, informoval včera server Zlato.cz. Podle serveru cena fyzického zlata tak jen za necelou polovinu letošního roku vzrostla o 16 procent a je tak už o pouhé procento za svým výkonem za celý loňský rok.

„Zlato je fenomén, který výrazně ovlivňuje lidstvo již zhruba 4000 let. Za tu dobu se nikdy nestalo bezcenným, proto je považováno za dobrého udržitele hodnoty. Navíc v letošním roce zlato patří mezi nejvýnosnější aktiva,“ vysvětluje Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Zlato je v současné době podle Křečka oblíbenou alternativou ve světě investic: „V době, kdy není jasné, zda přijde druhá vlna pandemie, se mnozí investoři obávají obchodovat na akciových trzích. Vzhledem k uvolněné politice centrálních bank však nechtějí držet peníze. Stále více investorů proto nakupuje zlato.“

K růstu ceny zlata napomáhá zvyšující se napětí mezi Spojenými státy a Čínou. „Cena zlata rovněž získává podporu k růstu na základě špatných zprávy z ekonomiky, které zaznívají ze všech koutů světa,“ vysvětluje ekonom a dodává, že hlavní nevýhoda zlata, která spočívá v tom, že nepřináší úrokové výnosy, se v současnosti jeví jako nedůležitá. „Vzhledem k prudkému snižování úrokových sazeb totiž klesají úrokové výnosy u celé řady aktiv,“ říká Křeček.

Historicky nejvyšší úrovně kolem 1 900 dolarů za troyskou unci dosáhlo zlato v roce 2011, kdy vrcholila evropská dluhová krize. V té době se investoři obávali o budoucnost eurozóny a stabilitu bankovního systému. „Dosavadní rekord by mohl být v brzké době překonán. Například Bank of America zveřejnila výhled, podle kterého by cena zlata měla vystoupat až na 3 000 dolarů za troyskou unci,“ naznačuje hlavní ekonom BH Securities.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. na nagualista

    A tady si zase pleteme cenu a hodnotu. Hodnota , např. Au, Ag atd. je stále stejná, musí se vytěžit ze země – nejde natisknout na monitoru PC , jako současná čísla fiat měn s ředitelnou hodnotou blížící se nule . Takže cena roste , protože jede QE – kvantitativní uvolňování -ředění fiat měn a s ním od roku 2020 dvouciferná inflace každodenního spotřebního koše .