Cena zlata opět atakovala hranici 2 000 dolarů za unci

Cena zlata se po odrazu od říjnového minima nejen dobře zotavila, ale počátkem tohoto týdne dosáhla nového pětiměsíčního maxima 2 009 dolarů za troyskou unci. Následně zaznamenala mírný pokles, který byl pravděpodobně důsledkem mírně překoupeného trhu. Pokud bude nákupní rally pokračovat, mohla by cena vzrůst ještě výše.
Obecně platí, že zlato je poměrně konzervativní investicí, která by však měla být stabilní a nedílnou součástí portfolia každého investora. Ilustrační foto: iStock.com

Cena „krále drahých kovů“ se v posledních týdnech dostala do překoupené zóny. Ačkoli krátkodobé technické oscilátory naznačují, že růst je přehnaný, fundamentální faktory v podobě geopolitického napětí mohou růst ceny tohoto drahého kovu nadále podporovat.

V průběhu října se cena zlata odrazila ode dna v důsledku konfliktu na Blízkém východě, který byl hlavním katalyzátorem nejistoty, jež přiměla investory k bezpečnému přístavu v podobě investic do zlata. Z dlouhodobého hlediska bude pro cenu zlata důležitý vývoj a případná eskalace konfliktu, ale také americké úrokové sazby.

Vývoj hodnoty futures kontraktu na zlato s dodáním v prosinci 2023 za posledních pět let. Zdroj: Investing.com

Ty mohou být významným faktorem nejen pro zlato, ale i pro ostatní drahé kovy. Obecně však platí, že zlato je poměrně konzervativní investicí, která by však měla být stabilní a nedílnou součástí portfolia každého investora. Podíváme-li se na pětiletou cenovou výkonnost zlata, můžeme v současné době pozorovat zhodnocení o 55 procent (minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků, pozn. aut.).

Centrální banky v uplynulém roce zvyšovaly své zlaté rezervy a nakoupily rekordních 1 078 tun zlata. Jakým směrem se cena zlata v nejbližší době vydá, bude záviset na řadě faktorů, ale zatím většina z nich nasvědčuje tomu, že by měla zůstat v zelených číslech a potenciálně být schopna překonat předchozí rekordy.

Autorka je hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB