Cena zlata v korunách vzrostla až o 12 procent. Letos může překročit historická maxima

Názor
Rozložení úspor do zlata láká drobné střadatele i velké investory. Poptávka se za poslední rok udržuje na rekordních úrovních z roku 2021. Roste i cena zlata. Ta začátkem dubna překonala hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci. Podle odhadů poroste dál. 
Cena zlata začátkem dubna překonala hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci. Podle odhadů poroste dál. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ještě během března bylo možné pořídit unci zlata za velmi atraktivní burzovní cenu, která se krátkodobě pohybovala dokonce pod hladinou 40 tisíc korun. Na přelomu března a dubna zlato z burzovní ceny 40 400 za unci vyskočilo až na 45 200 korun. Za raketovým růstem stojí problémy bank.

Důvodem takto rychlého růstu byl náznak přicházející finanční krize v USA v podobě krachů několika bank a dále v Evropě, kde vyvrcholily dlouhodobé problémy švýcarské banky Credit Suisse. Tyto události měly vliv na růst ceny zlata v dolarech, dále oslabení eura vůči dolaru a následně oslabení české koruny k euru.

Spojily se tedy tři faktory, které výrazně ovlivnily cenu zlata v korunách. Ta se po uklidnění ve finančním sektoru na českém trhu nyní díky slabšímu kurzu amerického dolaru stabilizuje kolem 43 tisíc za unci. Předpokládám, že v současném ekonomickém prostředí zlato nabere v nejbližších třech až 12 měsících dlouhodobější růstový směr.

PSALI JSME:
Příliš hořká švýcarská čokoláda? Co si odnést z problémů nejen okolo banky Credit Suisse

To, jak budou centrální banky postupovat, ovlivní cenu zlata i v budoucnu. Cenu zlata bude především řídit měnová politika centrálních bank, která je stále utažená. Například v České republice vzkazují centrální bankéři trhu, že nehodlají snižovat úrokové sazby tak, jak se očekává.

V okamžiku, kdy centrální banky otočí a začnou sazby snižovat nebo jen snížení naznačí, zlato podle historických statistik prudce zvýší svou cenu. S velkou pravděpodobností lze během letošního roku očekávat růst ceny zlata minimálně v dolarech na nové maximum.

Kromě klasických důvodů pro snížení sazeb, jako je prudký pokles inflace, hospodářská recese, výprodej na akciových trzích, existuje ještě jeden zřetelný problém, kterému bude svět čelit. Tím je politický pat v USA.

Zde nás čekají dvě zásadní politické bitvy. Během června a července přijde na pořad dne navýšení dluhového stropu USA a před koncem září ještě nutnost schválení federálního rozpočtu USA. Následkem ovládnutí Sněmovny reprezentantů republikány po podzimních volbách dochází také k nutnosti vzájemné dohody s demokraty a nalezení vhodného řešení těchto problémů.

PSALI JSME:
Komoditní výhled na 2. čtvrtletí 2023 (3.): Drahé kovy čekají s posílením, až sazby dosáhnou vrcholu

Pokud politické problémy naberou překotnou dynamiku, pak dojde ke zpochybnění kvality federálního dluhu USA, s kterým mají aktuálně některé banky problémy. Tento proces se bude jen obtížně zastavovat. Může dojít k dalšímu razantnímu poklesu hodnoty dluhopisů a banky mohou být pod mnohem větším tlakem.

V tomto okamžiku si lze představit i zásah americké centrální banky v podobě dodání likvidity jako nyní, tak i snížení sazeb. Zlato v dolarech a patrně ve všech měnách tak hravě překoná svou historickou úroveň.

Pokud cena zlata brzy dosáhne historických vrcholů z let 2020 a 2022, které atakovaly hranici 2 100 dolarů za unci, může ještě před očekávaným růstem přijít rychlá a prudká cenová korekce. V této souvislosti bude důležité sledovat agresivitu největších prodávajících na burze Comex, kterými jsou takzvaní komerční obchodníci. Aktuálně jsou jejich prodejní pozice nejvyšší za poslední rok.

Autor je ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato by nás letos mohlo překvapit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB