Centrální bankéři úrokové sazby opět neměnili

Názor
Úrokové sazby České národní banky (ČNB) zůstávají i po dnešním zasedání beze změny. Základní repo sazba tak i nadále činí 0,25 % a nezměněné zůstaly i diskontní a lombardní sazba. Překvapením dnešní rozhodnutí pro trh rozhodně není, změnu úrokových sazeb totiž podle průzkumu agentury Bloomberg nečekal ani jeden z oslovených analytiků.
Centrální bankéři úrokové sazby opět neměnili. Foto: FAEI.cz

To, že centrální bankéři od minulého jednání svůj postoj nezměnili, napovídaly také předchozí rozhovory s některými z nich. Česká národní banka tak i nadále vyčkává, jaký bude další vývoj českého hospodářství, signály které nyní přicházejí, vyznívají spíše optimisticky a naznačují, že by už další uvolnění měnové politiky nemuselo být potřeba. Je zde však velké „ale“, spočívající v tom, že ekonomické oživení bude pokračovat také ve zbytku roku a nedojde k opětovnému uzavření ekonomik vlivem obnoveného šíření koronaviru.

Rizikem je rovněž probíhající posilování české koruny, která se už přiblížila k hranici 26 CZK/EUR a je tak zcela jistě silnější, než s jakou centrální banka ve své nové prognóze počítala. Silnější koruna sice zřejmě pomůže stlačit dolů dosud výraznou inflaci, zároveň však stíží pozici českým exportérům, které i přes mírné zlepšení stále trápí nedostatečná poptávka.

PSALI JSME:
Centrální banka na srpnovém zasedání sazby nezmění

Právě na exportně orientovaný průmysl se upřou zraky tvůrců hospodářských politik ve zbytku roku nejvíce. Dnes zveřejněná čísla české průmyslové produkce a německých továrních objednávek za červen pozitivně překvapila a naznačila, že i oživení v průmyslu by mohlo být rychlejší, než se původně čekalo. I tak však průmyslová produkce zůstává oproti loňsku výrazně nižší a na předčasné optimistické závěry je tudíž brzo.

Probíhající oživení české ekonomiky tak stojí prozatím na chatrných základech, a to je i důvod proč úrokové sazby zůstanou nízké po delší dobu, pravděpodobně až do konce příštího roku. Bankéři totiž nebudou chtít zpřísňování měnové politiky uspěchat, tak aby návrat ekonomiky k růstu neohrozili.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V červenci spotřebitelské ceny stále citelně rostly. I proto ČNB ve čtvrtek s úroky hýbat nebude

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.