
To, že centrální bankéři od minulého jednání svůj postoj nezměnili, napovídaly také předchozí rozhovory s některými z nich. Česká národní banka tak i nadále vyčkává, jaký bude další vývoj českého hospodářství, signály které nyní přicházejí, vyznívají spíše optimisticky a naznačují, že by už další uvolnění měnové politiky nemuselo být potřeba. Je zde však velké „ale“, spočívající v tom, že ekonomické oživení bude pokračovat také ve zbytku roku a nedojde k opětovnému uzavření ekonomik vlivem obnoveného šíření koronaviru.
Rizikem je rovněž probíhající posilování české koruny, která se už přiblížila k hranici 26 CZK/EUR a je tak zcela jistě silnější, než s jakou centrální banka ve své nové prognóze počítala. Silnější koruna sice zřejmě pomůže stlačit dolů dosud výraznou inflaci, zároveň však stíží pozici českým exportérům, které i přes mírné zlepšení stále trápí nedostatečná poptávka.
Právě na exportně orientovaný průmysl se upřou zraky tvůrců hospodářských politik ve zbytku roku nejvíce. Dnes zveřejněná čísla české průmyslové produkce a německých továrních objednávek za červen pozitivně překvapila a naznačila, že i oživení v průmyslu by mohlo být rychlejší, než se původně čekalo. I tak však průmyslová produkce zůstává oproti loňsku výrazně nižší a na předčasné optimistické závěry je tudíž brzo.
Probíhající oživení české ekonomiky tak stojí prozatím na chatrných základech, a to je i důvod proč úrokové sazby zůstanou nízké po delší dobu, pravděpodobně až do konce příštího roku. Bankéři totiž nebudou chtít zpřísňování měnové politiky uspěchat, tak aby návrat ekonomiky k růstu neohrozili.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)