Centrální bankéři zůstávají největším hrobníkem snů o vlastním bydlení

Názor
Pět měsíců v řadě nepatrně zlevňují hypotéky v Česku, stále však zůstávají nad hranicí šesti procent. Průměrná nabídková úroková sazba podle Swiss Life Hypoindexu na začátku října klesla o pět bazických bodů na 6,05 procenta.
Aby se situace kolem hypoték změnila, musela by ČNB změnit svou politiku a zásadně snížit základní úrokové sazby. Na snímku bankovní rada České národní banky. Ilustrační foto: ČNB

To je tak nepatrný pokles, že na celý trh výraznější dopad mít nebude. Hypoteční sazby jsou i nadále na nejvyšších úrovních od devadesátých let minulého století. Dokud zásadně neklesnou základní úrokové sazby, které tuzemská centrální banka drží už rok a čtvrt na stejných velmi vysokých hodnotách, nic se nezmění.

Nejvýrazněji zlevnily v uplynulém měsíci hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) fixované na jeden rok, a to o 14 bazických bodů na 6,43 procenta. Naopak hypotéky pro mladé do 36 let s tříletou a pětiletou fixací zdražují.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Air Bank snížila úrokové sazby hypoték

Měsíční splátka opět mírně klesla, u průměrné hypotéky 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let nyní dosahuje 22 650 korun. To je o 120 korun méně než v září.

Za posledních pět měsíců roku se tato hypoteční splátka snížila o zhruba 600 korun. Ještě před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, přitom splátka stejné hypotéky vyšla měsíčně o 7 580 korun levněji. Za celý rok tak letos splátky vyjdou o skoro 100 tisíc korun více.

Nepatrné zlevňování hypoték v posledních měsících způsobil konkurenční boj komerčních bank o poslední klienty, kteří na hypotéku za současných úrokových sazeb dosáhnou. Aby se situace změnila, musela by Česká národní banka (ČNB) změnit svou politiku a zásadně snížit základní úrokové sazby.

PSALI JSME:
ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Právě od nich se odvíjí výše komerčních úvěrů včetně těch hypotečních. Centrální bankéři však na svém posledním zasedání na konci září sazby nezměnili a další jednání bude až na začátku listopadu. Minimálně do té doby zůstanou hypotéky na šestiprocentní hranici.

Aby se nyní zamrzlý realitní trh opět rozhýbal a zvýšila se dostupnost bydlení, je nutné dostat hypoteční úrokové sazby minimálně na polovinu, tedy tři procenta. S ohledem na aktuální vývoj hypotečního i realitního trhu je tak jasné, že největším hrobníkem snů o vlastním bydlení zůstávají centrální bankéři. Jen oni mohou současnou tristní situaci změnit.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banka úrokové sazby nezměnila

Zavřít reklamu ×
  1. Nikoli centrální bankéři, developeři a realitní makléři jsou hrobníky snu mladých o vlastním bydlení. Kdo trochu počítá, zjistí, že člověk s příjmem 35.000,-Kc čistého měsíčně, může koupit nemovitost za 3.000.000,- Kč, ale ta nemovitost nesmí vyžadovat žádné investice, musí být okamžitě k nastěhování, aby ještě dokázal alespoň trochu důstojné žít!!! Článek je jen vyvíjení tlaku na ČNB.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.