Centrální banka úrokové sazby nezměnila

Analýza
Stabilita úroků není překvapivá: Zvyšování úroků již není ve hře, bankovní rada České národní banky (ČNB) však zároveň na předchozím zasedání na počátku srpna vyslala jednomyslný signál, že ve třetím čtvrtletí nehodlá nastartovat proces snižování úrokových sazeb.
Zvyšování úroků již podle České národní banky není ve hře. Ilustrační foto: FAEI.cz

Převážná část zpráv z české ekonomiky, včetně dat o inflaci a růstu mezd, signalizuje slabší cenové tlaky a nižší inflační rizika, než jaké tuzemská centrální banka předpokládala ve své prognóze. Bankovní rada nicméně zůstává v otázce uvolňování měnové politiky opatrná a coby argument proti spěchu při snižování úroků může posloužit slabší kurz koruny.

Tuzemská centrální banka naposledy zvýšila své sazby loni v červnu a od té doby je drží beze změny, středeční rozhodnutí tak znamená stabilitu úroků na desátém měnově-politickém zasedání bankovní rady v řadě. Finanční trh nicméně předpokládá, že bankovní rada na tiskové konferenci po svém dnešním zasedání bude avizovat, že otázka snižování úroků se stane předmětem debat v letošním závěrečném čtvrtletí.

Osobně vnímám prostor pro pozvolné snižování úrokových sazeb a bankovní rada se touto cestou může vydat již na svém příštím zasedání 2. listopadu, kdy bude mít k dispozici čerstvou inflační prognózu z dílny ČNB. Ponechání repo sazby na nezměněné úrovni sedmi procentech je zcela v souladu s očekáváním finančního trhu.

PSALI JSME:
ČNB drží sazby stabilní, rozhodnutí bylo jednomyslné

Stabilitu úrokových sazeb na zářijovém zasedání trh očekával jednoznačně, neboť zvyšování úrokových sazeb již není relevantním tématem a bankovní rada se na svém předchozím zasedání na počátku srpna jednomyslně vymezila vůči scénáři poklesu úrokových sazeb ve stávajícím čtvrtletí letošního roku.

Inflace v české ekonomice klesá v souladu s prognózou tuzemské centrální banky, pokles jádrové inflace je dokonce o něco rychlejší, než centrální banka čekala ve své prognóze prezentované počátkem srpna. Právě jádrová inflace je ukazatel, který dává zřejmě nejlepší obrázek o cenových tlacích generovaných vývojem v tuzemské ekonomice.

O něco slabší, než ČNB čekala, je také růst mezd v české ekonomice, přičemž právě mzdový vývoj společně s vývojem rozpočtové politiky bankovní rada v uplynulých čtvrtletích zmiňovala coby hlavní potenciální proinflační rizika.

PSALI JSME:
Frait: ČNB může letos uvažovat o snížení sazeb

Bankovní rada nicméně drží opatrnou linii a coby argument proti spěchu při snižování sazeb může posloužit koruna, která je od počátku třetího čtvrtletí vůči předpokladům prognózy centrální banky slabší v průměru o 1,4 procenta.

Brzdou v úvahách o snižování úroků může být také skutečnost, že meziroční inflace v říjnu přechodně vzroste pod vlivem efektu nízké srovnávací základny, neboť loni v říjnu vešel v platnost přechodný úsporný tarif pro ceny elektřiny, zavedený vládou.

Z pohledu ČNB jde o otázku, jež musí být vůči veřejnosti pečlivě komunikována, aby veřejnost pochopila, že říjnový nárůst meziroční inflace bude jednorázovou záležitosti, poté že inflace ve zbytku letošního roku opět klesne a výrazný pokles meziroční inflace pak bude následovat v lednu 2024.

PSALI JSME:
Za nejvyšší inflaci v EU můžeme i my, Česká národní banka, a naše chyby, připouští guvernér Michl

Vývoj v české ekonomice, zejména pokles jádrové inflace a mírnější než očekávaný růst mezd, poskytuje argumenty pro debatu o snižování úrokových sazeb. Ve stejném směru hovoří zprávy z ekonomiky eurozóny, kde hrubý domácí produkt (HDP) za letošní třetí čtvrtletí s veškerou pravděpodobností vykáže mezikvartální pokles a v závěrečném čtvrtletí může v lepším případě HDP eurozóny stagnovat.

Bankovní rada bude letos řešit měnové otázky již jen na dvou zasedáních: Počátkem listopadu a poté na zasedání několik dní před vánočními svátky. Domnívám se, že snížení úroků může přijít již na zasedání 2. listopadu, kdy bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu z dílny ČNB – a tato prognóza by opětovně měla pokles úroků doporučit.

Zároveň se domnívám, že pokud bankovní rada začne úroky snižovat již v letošním závěrečném čtvrtletí, tak pokles úroků bude velmi pozvolný, o čtvrt procentního bodu v jednom kroku.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Druhá vlna inflace je za rohem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Finanční pecka roku ještě neuzrála

Měla to být finanční pecka roku, ale zatím to tak nevypadá. Plod totiž ještě neuzrál. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který má od letošního roku sloužit jako finanční nástroj k zajištění úspor na stáří i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB