Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Názor
Vystoupení šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové na konferenci v Sintře žádná šokující odhalení nepřineslo. Lagardeová prohlásila, že ECB bude od 1. července flexibilní, pokud jde o způsob, jak reinvestovat maturující dluhopisy z pandemického programu.
Maďarský forint po překvapivém kroku centrální banky posílil o jedno procento. Ilustrační foto: Egrian – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6671350

Cílem by mělo být zabránit nežádoucím výkyvům a fragmentaci na dluhopisovém trhu. Zároveň dle jejich slov ECB pracuje na novém instrumentu umožňujícím nákupy dluhopisů, který by měl sloužit ke stejnému účelu.

Vzhledem k vágnosti oznámení, však na finančních trzích žádná reakce na její vystoupení nenastala. V odpoledních hodinách euro nicméně oslabilo na 1,053 USD/EUR z ranních 1,06 USD/EUR. Za pohybem mohlo stát vyjádření prezidenta newyorského Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) , že na dalším zasedání se bude opět rozhodovat mezi zvýšením sazeb o 50 a 75 bazických bodů či zkrácení karantény v Číně.

PSALI JSME:
ECB: Jasná strategie na letní prázdniny, zářím počínaje více nejistoty

Maďarská centrální banka zvýšila 3M depozitní úrokovou sazbu o 185 bazických bodů. Důvodem je vysoká inflace (10,7 % v květnu, pozn. aut.) i snaha centrální banky zabránit oslabování maďarského forintu. Ten po překvapivém kroku centrální banky (trh čekal zvýšení pouze o 50 bb) posílil o jedno procento na 396,9 HUF/EUR.

V reakci na kroky maďarské centrální banky rostly i české forwardové sazby. Ty nyní ve svých cenách zahrnují více než 25 bodové zvýšení sazeb na srpnovém zasedání. Kurz koruny byl během úterního obchodování stabilní a obchodoval se kolem úrovní 24,72-24,74 CZK/EUR. Polský zlotý jako jediná měna z regionu mírně ztrácel (na 4,69 PLN/EUR).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka bude měnovou politiku utahovat více a déle

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …