Prudký pokles tempa v čínském zpracovatelském sektoru, sankce proti Rusku, situace v arabském světě, rostoucí převis nabídky nad poptávkou a rekordní zásoby ropy, to vše prohloubilo dlouhodobý propad světových akciových a komoditních trhů také v průběhu prázdnin.
Světové ceny ropy sestoupily na nová minima za téměř šest a půl roku, propad cen však zasáhl téměř všechny obchodované komodity. Ceny světových komodit padají kvůli obavám z převisu nabídky nad poptávkou, silnému dolaru a také zpomalující čínské ekonomice. Malou korekci zaznamenaly trhy minulý týden, kdy cena ropy během čtvrtka stoupla o 9 %, globální akciové trhy zastavily propad a příznivě byly přijaty informace o nečekaně hlubokém poklesu zásob ropy na americkém trhu i solidních datech z americké ekonomiky. Výhled však zůstává spíše pesimistický a podle analytiků nebyla turbulence cen let zdaleka poslední.
Ceny železné rudy byly na začátku července na šestiletém minimu. Nejlevněji se od roku 2009 prodávaly také měď nebo hliník. Cena zlata se na konci minulého měsíce propadla na nejnižší hodnotu za posledního pět a půl roku. Podle analýzy společnosti Macquarie, kterou cituje server Business Insider, ceny komodit v současnosti dosahují stejných hodnot jako při ekonomické krizi.
Uran a oxid hlinitý, který se dále zpracovává na hliník, jsou jedinými surovinami, jejichž hodnoty stoupají. Cena uranu na světových trzích v posledních dvanácti měsících vzrostla o 28 %, je to však dáno především jeho nízkou cenou v červenci 2014.
Ceny ostatních komodit budou klesat, dokud bude jejich produkce vysoká. „Trh potřebuje trvalé snížení dodávek surovin, buď prostřednictvím samotného rozhodnutí firem, nebo jejich bankrotu. Než se to v přiměřených objemech stane, ceny komodit mohou nadále klesat,“ predikuje finanční společnost Business Insider.
Cena zlata od poloviny června prudce klesá. Po třech letech vzdoru, kdy už to několikrát vypadalo, že by jeho cena mohla opět začít růst, prolomilo naopak zlato technickou hranici podpory na úrovni 1150 dolarů za unci a mnoho analytiků teď očekává, že se brzy zlato podívá až na „magickou“ hranici 1000 dolarů za unci.
V porovnání s cenami před pěti lety zaznamenaly značný pokles ceny například zemního plynu (42 %), uhlí (37 %), ropy (39 %), platiny (37 %), stříbra (18 %), bavlny (19 %), hliníku (24 %), mědi (28 %), železné rudy (64 %), niklu (48 %), kávy (29 %), cukru (43 %) či pšenice (25 %).
Proč jdou ceny dolů? Podle ekonoma Jiřího Traxlera, ředitele FINEZ Investment Management, za tím v prvé řadě stojí klasické tržní síly – převis nabídky nad poptávkou a související růst zásob. Těží se víc ropy, uhlí, železné rudy a prakticky všech těžených komodit, než se spotřebuje. Tato situace trvá už několik let. Současně však nikdo moc neinvestuje do dalších nalezišť. Postupem času se tak některá stávající naleziště vyčerpají, což samo přispěje k rovnováze na trhu a ustálení ceny.
Také u zemědělských komodit poslední tři roky nabídky poptávku poráží. Počasí poslední roky zemědělcům ve světě docela přálo. Úroda byla vesměs velmi dobrá.
Kdy ceny zemědělských komodit vyrazí zase vzhůru, je v rukou přírody. Jediné, co lze na základě historické zkušenosti předpokládat je, že zatím vždycky nakonec přišel rok, kdy úroda základních plodin, jako jsou pšenice, kukuřice nebo sója, byla slabá.
A jak jsme na tom s cenami na českém trhu? Meziroční inflace v červenci zpomalila na 0,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červnu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 % zejména kvůli zlevnění potravin a nealkoholických nápojů, respektive zeleniny, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Také za zpomalením meziroční inflace je podle ČSÚ hlavně vývoj cen potravin a nealkoholických nápojů, letos v červenci byly totiž o jedno procento levnější než ve stejný měsíc před rokem.
Prohloubil se meziroční cenový pokles pohonných hmot, které v červenci stály o 10,8 % méně než loni touto dobou. Zelenina v červenci meziročně zlevnila o 2,7 %. Ceny běžného pečiva klesly o 3,6 %, mouky o 2,1 %, masa o 3,4 % a například mléka o 14,7 %. Ceny některých dalších komodit rostly meziročně pomaleji než o měsíc dříve. Zemní plyn zdražil o 1,7 %, zatímco v červnu činil meziroční růst 4,5 %. Zpomalil růst cen piva, a to na 1,3 % z 3,3 % v červnu.
Na zvyšování meziroční cenové hladiny naopak „tlačily“ zejména alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly v červenci za rok o 8,6 %. Meziměsíčně výrazně zlevnila zelenina – o 9,8 %, přičemž ceny brambor klesly v červenci oproti červnu dokonce o 25 %.