Ceny komodit rostou kvůli vysokým sazbám i omezené nabídce (1.)

Téma týdne
Posílení, které jsme předpovídali a k němuž ve třetím čtvrtletí u klíčových komodit došlo, bude podle všeho pokračovat i ve čtvrtletí závěrečném. Slábnoucí ekonomické vyhlídky nejen v Evropě a USA, ale do jisté míry i v Číně, totiž více než kompenzují strach z nízké nabídky. Hlavně v energetice, kde kartel OPEC+ přiškrtil produkci ropy a palivových produktů tak úspěšně, že dosáhl kýženého růstu cen.
Saxo Bank v nadcházejícím čtvrtletí očekává značný potenciál pro růst cen drahých kovů, jako je zlato, stříbro a případně také platina. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Drahým kovům se ve třetím čtvrtletí dařilo dobře, zlato se navzdory silnějšímu dolaru, velkému nárůstu výnosů z amerických vládních dluhopisů a očekávání, že FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, Federal Open Market Committee, pozn. aut.) ještě nějakou dobu nenechá oficiální sazby spadnout níž, obchodovalo takřka beze změny.

Ovšem vzhledem ke zvýšenému riziku, že v ekonomikách na obou stranách Atlantiku dojde ke stagflaci, očekáváme v nadcházejícím čtvrtletí značný potenciál pro růst cen drahých kovů, jako je zlato, stříbro a případně také platina, která je nyní vůči zlatu výrazně levnější.

PSALI JSME:
OPEC+ svými činy zvyšuje riziko stagflace

Kdy může dojít k dosažení maximálních sazeb podporujících drahé kovy, zatím není jasné. Centrální banky dál bojují s inflací a situaci problematizuje i nedávný růst cen v energetice. Neústupná inflace ještě nemusí znamenat, že dojde k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.

Už teď stoupají pomaleji a některé centrální banky jejich zvyšování dokonce na čas pozastavily. To znamená, že se blížíme ke konci cyklu navyšování, nebo jsme ho už dokonce dosáhli.

Následovat bude ladění monetární politiky ve snaze udržet tzv. hawkish hold (jestřábí postoj, pozn. red.), kdy centrální banka nedělá nic, ale je připravena zvýšit sazby, pokud se bude inflace dál držet nad cílovými parametry.

PSALI JSME:
Třetí šokující předpověď pro rok 2023: Centrální banky nezvládnou inflaci a cena zlata vyskočí na 3 000 dolarů

Na horizontu se však stahují mračna, ekonomická aktivita zpomaluje a geopolitická rizika podpoří býčí trh nejen v oblasti dluhopisů, ale i v oblasti drahých kovů. Výnosy se stabilizují a investoři se postupně přeorientují na potřebu nižších reálných výnosů, které už v USA vzhledem k současným vyhlídkám dosáhly neudržitelné úrovně.

My jsme trpěliví a sázíme na vzestup nejen zlata, ale i stříbra a platiny, a podle nás nakonec třpytivý kov v nadcházejících měsících dosáhne nového rekordu. Kdy dojde k novému posunu výš, ale hodně záleží na vývoji americké ekonomiky. A tak čekáme, až FOMC přejde od zvyšování sazeb k jejich snižování, a mezitím, jak vidno ze situace v minulém čtvrtletí, nás nejspíš čeká neklidné obchodování.

Pokračování zítra

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Americká vláda hraje proti centrální bance

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Saxo: Nálada investorů ladí s nejistotou na trhu

Saxo, globální lídr v oblasti on-line obchodování a investic, zveřejnil tento týden výsledky svého průzkumu mezi klienty, který osvětluje očekávání investorů a náladu na finančních trzích pro letošní druhé čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB