Ceny nemovitostí rostou i letos. Podle Hypoteční banky ale pomaleji

Hodnota pozemků roste v tuzemsku, kromě dvou malých zakolísání v roce 2011 již osmý rok v řadě. Ceny rodinných domů rostou nepřetržitě od konce roku 2013 a ceny bytů od poloviny stejného roku. Byty dokonce dosáhly nového rekordu v meziročním nárůstu ceny. Vyplývá to ze čtvrtletních informací Hypoteční banky.

Podle Hypoteční banky ceny bytů rostly nejvíce na jihu Moravy, ve středních Čechách v Praze a na Plzeňsku. Foto: Pixabay.com

Ceny rezidenčních nemovitostí v Česku v prvním čtvrtletí roku 2017 pokračovaly ve svém růstu. Tempo se však proti loňskému roku zpomalilo. Nejvíce to bylo patrné u pozemků, kde růst cen oproti konci roku zpomalil téměř o polovinu. Oproti tomu byty dosáhly nového rekordního meziročního cenového nárůstu ve výši 12,1 procentního bodu.  Průměrná tržní cena bytů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla o tři procentní body a dosáhla hodnoty HB INDEXu 117,6.

„I v prvním kvartále letošního roku růst cen bytů pokračoval, a meziročně dokonce lehce zrychlil. Oproti silnému druhému pololetí 2016 však došlo ke zpomalení. Nejvíce ceny bytů rostly na Jižní Moravě, ve Středočeském kraji a Praze a na Plzeňsku. Naopak nejmenší cenové nárůsty si připsaly byty v Ústeckém kraji, díky slabší poptávce, a na Olomoucku, kde se tak kompenzoval razantní nárůst cen během loňského roku. Už několikáté čtvrtletí platilo, že ceny starších panelových bytů rostly více než u bytů cihlových. Největší zájem na trhu panoval u bytů s celkovou obytnou plochou o velikosti 56 – 75 metrů čtverečních,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

RODINNÉ DOMY

Ceny rodinných domů se během čtvrtého čtvrtletí zvyšovaly jen mírně, a to o 1,2 procentního bodu na výslednou rekordní hodnotu HB INDEXu 114,1. Meziročně stouply o 4,9 procentního bodu.

„Také ceny rodinných domů zaznamenaly na počátku letošního roku velmi mírný růst podobný tomu z počátku loňského roku. Na trhu panuje stabilní poptávka po rodinných domech v okolí velkých měst. Zájem je i o rodinné domy ve zhoršeném stavu, které jsou levnější a vhodné k postupné rekonstrukci. I nadále roste podíl výstavby v nízkoenergetickém standardu. Ten splňuje už přibližně každý desátý nový rodinný dům. V prvním čtvrtletí letošního roku rostla nabídka developerské výstavby v okolí Prahy, a to včetně nabídky prodejů ve standardu shell & core, tedy bez dokončení interiérů,“ popsal Němeček.

CENY POZEMKŮ

Ceny pozemků rostly také jen mírným tempem a to o 2,4 procentního bodu na celkovou hodnotu indexu 137,8.  Nárůst oproti prvnímu čtvrtletí 2016 tak představoval 11,9 procentního bodu.

„Na trhu s pozemky pokračoval v úvodu letošního roku setrvalý mírný cenový růst i růst poptávky. Za posledních 5 let bylo dosaženo průměrného ročního růstu cen přibližně o 5 pcb. To z pozemků činí bezpečnou investici s nízkými udržovacími náklady. Největší zájem je dlouhodobě o lokality v okolí velkých měst. Existuje však i poptávka po pozemcích bez kompletních inženýrských sítí, kde je nutné vybudovat domovní čističky, využít tepelná čerpadla, vyhloubit studny apod.,“ uzavřel Němeček.

HB index provozuje Hypoteční banka od roku 2011. Je založen na reálných tržních odhadech cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti banky. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Index banka zveřejňuje čtvrtletně.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Přemýšlíte nad družstevním bydlením?

Mezi lidmi koluje řada mýtů ohledně družstevních bytů. Jedním z nich je složité pořízení a financování takových nemovitostí. Využít klasickou hypotéku může být komplikované, protože obvykle bývá podmínkou banky, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru