
Americký prezident Donald Trump tento týden představil rozsáhlý balíček celních opatření, v jehož rámci budou cla na zboží z Evropské unie činit 20 procent a na čínské zboží 34 procent. Během projevu v Růžové zahradě Bílého domu Trump oznámil, že minimální clo pro všechny obchodní partnery bude stanoveno na 10 procent.
Ropný trh ovlivňují také obavy z možného narušení dodávek z Ruska, které čelí tlaku, aby dosáhlo příměří s Ukrajinou. Administrativa prezidenta Trumpa vyjádřila nespokojenost s dosavadním vývojem jednání ohledně ukončení konfliktu a zvažuje zavedení sekundárních sankcí na ruskou ropu, což by mohlo zasáhnout její hlavní odběratele, jako jsou Čína a Indie.
Možné omezení dodávek vede k růstu cen. Ropa WTI zdražila o čtyři procenta a dosáhla během středečního obchodování před ohlášením dalších cel hodnoty přibližně 72 dolarů za barel.
Dalším faktorem ovlivňujícím trh je snaha kartelu OPEC+ udržet rovnováhu na trhu a stabilizovat ceny. Vyšší ceny ropy jsou klíčové pro země, jako je Saúdská Arábie, která potřebuje zajistit dostatečné rozpočtové příjmy. Případný pokles cen by mohl vést k rozpočtovým škrtům a negativně ovlivnit státní firmy, včetně Aramca.
Na straně poptávky se objevuje nové riziko – oslabení světové ekonomiky v důsledku zavedení celních opatření USA. K „medvědímu“ sentimentu na trhu přispěla i nečekaně vysoká zásoba ropy v USA, která minulý týden vzrostla o 6,2 milionu barelů, zatímco analytici předpokládali pokles o dva miliony barelů.
Tento nárůst byl způsoben vyššími dovozy z Kanady. Vzhledem k uvedeným faktorům zůstává trh s ropou pod tlakem a výrazný růst cen v následujících měsících je nejistý.
Autor je hlavní ekonom Argos Capital
(Reakčně upraveno)