Ceny u výrobců se začínají stabilizovat

Analýza
Jakmile dojde k zastropování cen energií, poleví výrazný tlak, který hnal vzhůru ceny u výrobců. To může být zlomový bod v rámci boje proti vysoké inflaci.
Situace ve stavebnictví se začíná stabilizovat. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13,4 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 19,1 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

V srpnu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 25,2 procenta. Oproti červenci jde o mírné zlepšení. Přesto růst cen v některých odvětvích je nadále velmi vysoký. V meziročním srovnání nejvíce narůstají ceny u ropných produktů, elektřiny, chemických látek či mlýnských výrobků.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 38,3 procenta. I v tomto případě došlo k mírnému zlepšení. Nicméně v rostlinné výrobě došlo k růstu cen o 47,4 procenta, přičemž zdražovaly hlavně položky, jako jsou obiloviny, olejniny či ovoce. V živočišné výrobě není situace o moc lepší. Ceny vajec se zvýšily o 30,6 procenta, ceny mléka o 30,5 procenta, ceny skotu o 26,6 procenta a ceny drůbeže o 26,3 procenta.

Situace ve stavebnictví se začíná stabilizovat. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13,4 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 19,1 procenta. Vzhledem k nepříznivému vývoji na hypotečním trhu lze očekávat, že se stavebnictví dostane do útlumu.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví hlásí změnu trendu. Dostává se do útlumu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý březen v českém průmyslu

Březnové výsledky českého průmyslu jsou jednoznačně slabé, ale vlastně ne překvapivé. O špatné kondici našeho největšího odvětví už řadu měsíců napovídaly indexy nákupních manažerů i ukazatele důvěry. Základní …

Další výrazný přebytek obchodní bilance

Obchodní bilance byla v březnu ve výrazném přebytku 39,3 miliardy korun a výrazně tak překonala naší i tržní prognózu. Tento výsledek byl dokonce větší než již tak silný únorový výsledek, který byl nyní ještě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB