
Česká národní banka (ČNB) již bude tempo zvyšování úrokových sazeb zpomalovat. Podle naší prognózy přistoupí ke zvýšení své klíčové sazby o 75 bazických bodů na nasedání 3. února. Pak již jen doladí dvojím zvýšením po 25 bazických bodech koncem března a v květnu.
Ceny průmyslových výrobců poprvé po roce klesly, i když o minimálních 0,1 procenta meziměsíčně. Trh ovšem předpokládal další vzestup o 0,5 procenta po vysokém listopadovém zdražení o 1,2 procenta meziměsíčně. Na cenách vstupů pro průmyslovou produkci se projevil zejména zhruba osmiprocentní pokles cen ropy na světových trzích, díky čemuž zlevnily ropné produkty.
Mírně dolů šly i ceny elektrotechnického průmyslu. Naopak i v prosinci zdražil potravinářský průmysl. Z meziročního pohledu to vypadá, že nejvyšší tempa zdražování jsou již za námi. Po listopadových 13,5 procenta byl za prosinec vykázán růst o 13,2 procenta.
U cen zemědělských producentů tempo zdražování nadále zrychluje. Po listopadových 0,6 procenta to v prosinci byly 3,7 procenta. Zvýšily se ceny zejména olejnin, obilovin, mléka či drůbeže. Z meziročního pohledu rostou ceny stále rychleji – z listopadových 14,6 procenta na prosincových 18,8 procenta.
Zvyšující se ceny zemědělských producentů budou dále tlačit na ceny potravin pro konečné spotřebitele.
Potíže s nedostatkem materiálu i pracovníků se nadále projevují ve stavebnictví. Ceny stavebních prací se v závěru roku zvedly meziměsíčně o 0,3 procenta, meziroční růst zrychlil z listopadových 7,9 na 8,3 procenta. Ceny stavebních materiálů v prosinci stouply o 0,2 procenta meziměsíčně, oproti prosinci 2020 ale byly vyšší o 17 procent.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)