Ceny v zemědělství dál klesají. Výjimku tvoří ovoce, zelenina a vejce

Ceny obilovin výrazně klesly, zároveň se oproti loňskému roku zlepšila situace ohledně energií i pohonných hmot. Mělo by tedy docházet ke snižování cen pečiva na pultech obchodů. Zákazníci si však v červenci museli meziročně připlatit 4,50 koruny za kilogramový bochník chleba.
Ceny obilovin výrazně klesly a zároveň se oproti loňskému roku zlepšila situace ohledně energií i pohonných hmot. Na pultech obchodů se to ale příliš neprojevilo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny zemědělských výrobců se v červenci meziročně snížily o 14,3 procenta. V rostlinné výrobě došlo k poklesu cen o 24,5 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin o 37,0 procenta a obilovin o 32,6 procenta. Narostly však ceny ovoce o 18,7 procenta a zeleniny o 22,9 procenta. V živočišné výrobě se ceny meziročně zvýšily o 1,8 procenta. Výrazně narostly ceny prasat o 29,0 procenta a vajec o 27,6 procenta.

V červenci došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 1,4 procenta. Jde o nižší růst než v červnu, kdy se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 1,9 procenta. Ceny potravinářských výrobků stouply o 4,9 procenta. Naopak ceny chemikálií se snížily o 20,8 procenta, ceny základních kovů o 14 procent a ceny dřevěných a korkových výrobků o 18,6 procenta.

Ceny stavebních prací v červenci meziročně vzrostly o 4,8 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily pouze o 0,9 procenta, což bylo způsobeno nižší poptávkou. Stále platí, že dokud se výrazně nesníží úrokové sazby na hypotékách, nelze očekávat, že by docházelo k významnému oživení realitního a stavebního trhu.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. zdenek

    a jak si to pan ekonom vysvětluje?cena veškerých vstupů klesá ale produkt stále zdražuje…..zajímavé…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB