Ceny v zemědělství dál klesají. Výjimku tvoří ovoce, zelenina a vejce

Názor
Ceny obilovin výrazně klesly, zároveň se oproti loňskému roku zlepšila situace ohledně energií i pohonných hmot. Mělo by tedy docházet ke snižování cen pečiva na pultech obchodů. Zákazníci si však v červenci museli meziročně připlatit 4,50 koruny za kilogramový bochník chleba.
Ceny obilovin výrazně klesly a zároveň se oproti loňskému roku zlepšila situace ohledně energií i pohonných hmot. Na pultech obchodů se to ale příliš neprojevilo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny zemědělských výrobců se v červenci meziročně snížily o 14,3 procenta. V rostlinné výrobě došlo k poklesu cen o 24,5 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin o 37,0 procenta a obilovin o 32,6 procenta. Narostly však ceny ovoce o 18,7 procenta a zeleniny o 22,9 procenta. V živočišné výrobě se ceny meziročně zvýšily o 1,8 procenta. Výrazně narostly ceny prasat o 29,0 procenta a vajec o 27,6 procenta.

V červenci došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 1,4 procenta. Jde o nižší růst než v červnu, kdy se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 1,9 procenta. Ceny potravinářských výrobků stouply o 4,9 procenta. Naopak ceny chemikálií se snížily o 20,8 procenta, ceny základních kovů o 14 procent a ceny dřevěných a korkových výrobků o 18,6 procenta.

Ceny stavebních prací v červenci meziročně vzrostly o 4,8 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily pouze o 0,9 procenta, což bylo způsobeno nižší poptávkou. Stále platí, že dokud se výrazně nesníží úrokové sazby na hypotékách, nelze očekávat, že by docházelo k významnému oživení realitního a stavebního trhu.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výrobní inflace dál polevuje

Zavřít reklamu ×
  1. a jak si to pan ekonom vysvětluje?cena veškerých vstupů klesá ale produkt stále zdražuje…..zajímavé…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Centrální banka úrokové sazby nezměnila

Stabilita úroků není překvapivá: Zvyšování úroků již není ve hře, bankovní rada České národní banky (ČNB) však zároveň na předchozím zasedání na počátku srpna vyslala jednomyslný signál, že ve třetím čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB