Výrobní inflace dál polevuje

Názor
Podle dat tuzemského statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných v minulém týdnu výrobní inflace napříč českou ekonomikou i v červnu výrazně polevovala. V meziměsíčním srovnání ceny dál klesaly jak v průmyslu a v zemědělství, ve stavebnictví a ve službách sice rostly, ale jen symbolicky.
Tlak na růst cen ve výrobě polevuje a řada oborů už svoji produkci začíná zlevňovat. Na cenách v obchodech to ale ještě vidět není. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Samozřejmě větší pozornost přitahují meziroční tempa, kde je právě vidět, jak inflační tlaky ve výrobě slábnou. V zemědělství byly ceny v průměru o téměř 14 procent níže než loni, ale to rozhodně ještě neznamená, že je už pryč celé loňské prudké zdražování zemědělských produktů. Zatím pouze ceny sestupují z nedávných maxim a jsou stále třeba o 23 procent výše než před dvěma lety.

Desinflace pokračuje i v průmyslu, kde jsou nyní ceny v průměru o 1,9 procenta výše než loni. Hlavní zásluhu na zpomalování má samozřejmě bazický efekt, tedy vysoký srovnávací základ z loňského roku.

PSALI JSME:
Inflace se dostala pod 10 procent

Pokud bychom se podívali do jednotlivých průmyslových oborů, tak si ji připisuje rafinérský průmysl s výrazně levnější produkcí, chemický průmysl a výroba kovů. Na cenách v těchto velkých oblastech je už jasně vidět nejenom efekt levnějších vstupů – komodit na světových trzích – ale i silný tlak ze strany slabé poptávky, což potvrzují i slabé výkony těchto průmyslů v posledních měsících.

Co si vzít ze zveřejněných výsledků výrobní inflace? Je evidentní, že tlak na růst cen ve výrobě polevuje a řada oborů už svoji produkci začíná zlevňovat. Na cenách v obchodech to sice ještě vidět není, ale s ohledem na pokračující útlum poptávky se snad i zde brzy dočkáme pozitivního obratu. Návrat k „normálním“ cenám roku 2021 je však i nadále velmi nepravděpodobný.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čeští občané si utahují opasky, omezují své nákupy, velké firmy bohatnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.