Ceny výrobců předznamenávají další vzestup inflace

Již před vypuknutím války na Ukrajině docházelo k mohutnému nárůstu cen výrobců. Nyní lze očekávat, že se situace ještě více vyhrotí, protože se bude komplikovat situace v dodavatelských řetězcích. K tomu navíc pokračuje energetická krize a vlivem příchodu uprchlíků vzroste poptávka, která umožní obchodníkům dál zdražovat.
Ceny chemických látek vzrostly o 47,5 procenta, což bude přes cenu hnojiv tlačit na růst inflace u potravinářských výrobků. Ilustrační foto: Pixabay.com

V únoru došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 21,3 procenta. Jde o nejvyšší hodnotu v novodobé historii České republiky. K tomuto vývoji přispělo zvýšení ceny elektřiny o 57,7 procenta. Ceny chemických látek vzrostly o 47,5 procenta, což bude přes cenu hnojiv tlačit na růst inflace u potravinářských výrobků.

Prudký růst cen byl pozorován u zemědělských výrobců. V únoru došlo k meziročnímu zdražení o 22,9 procenta. V rostlinné výrobě stouply ceny o třetinu. Nejhorší je situace u olejnin, které zdražily o 44,2 procenta. Prudký růst cen o 34,3 procenta zaznamenaly i obiloviny. Vzhledem k válce na Ukrajině lze očekávat, že se ceny v rostlinné výrobě budou dál výrazně navyšovat.

Ceny narůstají i ve stavebnictví. V únoru byl evidován meziroční růst cen stavebních prací o 8,6 procenta. To navíc bylo doprovázeno skokovým zdražením materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 20,3 procenta. Vzhledem k rostoucím cenám pozemků, stavebních prací i stavebních materiálů nelze očekávat, že by docházelo k poklesu cen nemovitostí.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena