Ceny výrobců v lednu skokově vzrostly

Názor
České ceny průmyslových výrobců podle údajů Českého statistického úřadu v lednu meziměsíčně stouply o 6,9 procenta. Jejich meziroční tempo se zvýšilo na 19,4 procenta z předchozích 13,5 procenta. To bylo drtivě nad všemi odhady, které v průměru ukazovaly tempo kolem 13 procent.
Za meziměsíčním zdražením stojí především skok v cenách energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziměsíční zdražení je nejrychlejší od února roku 1991. Stojí za ním nepřekvapivě především skok v cenách energií. Po odečtení sektoru energetiky by lednové zdražení nebylo 6,9 procenta, ale 1,9 procenta a meziroční růst cen nikoliv 19,4 procenta, nýbrž 12,9 procenta.

K relativně menšímu, ale přesto významnému, zvyšování cen došlo v případě těžby a dobývání, výrobě plastů, kovových výrobků a také v potravinářství. Ke zlevnění došlo v případě dopravních prostředků, kde se patrně projevil mírný ústup tlaků v dodavatelských řetězcích.

O vyšším cenovém růstu lze na začátku roku mluvit i v případě zemědělství. Lednové zdražení zde činilo vysokých 4,4 procenta a meziroční růst cen zrychlil na 21,4 procenta.

PSALI JSME:
Plynulejší dodávky působí na vyšší výkon průmyslu

Ve stavebnictví se ceny v lednu meziměsíčně zvýšily o relativně střídmých 0,5 procenta a jejich meziroční tempo vzrostlo o desetinku na 8,3 procenta.

Ve službách na začátku roku došlo ke zdražení o 0,7 procenta a meziroční tempo růstu cen zde akcelerovalo na 3,2 procenta z předchozích 1,7 procenta. Nárůst cen výrobců je velmi vysoký a do značné míry se bude přenášet do spotřebitelských cen v letošním roce.

To je z pohledu České národní banky důvod ve prospěch dalšího zvýšení úrokových sazeb. S tím počítáme již na zasedání koncem března, a to o 25 bazických bodů na 4,75 procent či rovnou o 50 bazických bodů na pět procent. Vývoj situace na východě Ukrajiny může tento výhled citelně ovlivnit.

PSALI JSME:
Zvyšování úrokových sazeb ČNB ještě neskončilo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.