
Z oblasti rostlinné výroby k růstu přispěly mimo jiné ceny olejnin (nárůst o 24,7 %) či ceny ovoce (nárůst o 21,2 %), nižší byly naopak ceny brambor (o 21,5 %) a zeleniny (o 24 %). V živočišné výrobě došlo k navýšení o 11,3 procenta; zvýšily se hlavně ceny vajec (o 22,5 %), skotu (o 19 %) a mléka (o 17,8 %). V meziměsíčním srovnání se pak ceny zemědělských výrobců zvýšily o 0,9 procenta.
Meziročně se zvýšily také ceny stavebních prací, které vzrostly o 2,4 procenta, tedy stejně, jako tomu bylo minulý měsíc. Ceny tržních služeb pro podniky svůj meziroční růst také mírně zvýšily, a to o 3,5 procenta oproti lednovým 3,2 procenta. Naopak pokles zaznamenaly ceny průmyslových výrobců. Ty klesly meziročně a meziměsíčně shodně o 0,1 procenta, šlo o první pokles po dvanácti měsících.
V meziročním srovnání klesaly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků; ceny černého a hnědého uhlí a lignitu byly nižší o osm procent. Ceny potravinářských výrobků se naopak zvýšily; rostly hlavně ceny mléčných výrobků (o 12,5 %) a živočišných olejů a tuků (o 7 %).
Ceny průmyslových výrobců bez energií byly vyšší o 1,1 procenta, v lednu to bylo o 1,5 procenta. Celkový vývoj českého průmyslu nicméně zůstává otázkou. Ačkoliv byla lednová čísla produkce pouze mírně pod úrovní prosince 2024 a ledna 2024, českému průmyslu se z dlouhodobého hlediska nedaří a oživit jej nebude snadné.
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)