
Firmy zde věří, že bude lépe, i když jejich zakázky či očekávaná poptávka tomu zatím vůbec neodpovídají. Skeptičtější jsou naproti tomu firmy ve stavebnictví, kde se na nějaký pozitivní obrat nových objednávek zatím nesází.
V aktuálním průzkumu se nejspíš neodrazil záměr nových dotací na opravu starších rodinných domů krytých novými půjčkami, takže jeho efekt uvidíme až na srpnových číslech. V každém případě výhled pro stavebnictví se s ohledem na dosavadní vývoj poptávky a cen k lepšímu zatím nemění.
Optimismus naproti tomu nechybí obchodníkům, kteří sice mají vyšší zásoby zboží, než je obvyklé, avšak jejich důvěra je po červnovém zakolísání zpět. To se naproti tomu nedá říct ve službách, kde očekávání pro následující měsíce blednou.
Navzdory spíše skeptickému vyznění průzkumu je ovšem vidět i určité pozitivum. Tím je opadávání inflačních očekávání v průmyslu a ve stavebnictví. Naproti tomu ve službách, které sice netrpí přetlakem poptávky, se věří, že si firmy budou moci dovolit dál ceny zvyšovat.
Druhým pozitivem, který lze ve výsledcích aktuálního průzkumu statistického úřadu vyčíst, je mírné zlepšení nálady spotřebitelů. Celkově už více věří v budoucí vývoj ekonomiky i ve zlepšení své vlastní finanční situace. Méně se bojí nezaměstnanosti a jejich inflační očekávání jsou už mnohem níže než na jaře.
Celkově však červencový průzkum ani nenaznačuje, že by se česká ekonomika konečně pořádně odrazila ode dna. Zatím to stále vypadá jako přešlapování na místě v důsledku slabší poptávky v průmyslu a nedostatku zaměstnanců ve stavebnictví. Pouze ve službách skoro polovina firem nevidí žádné překážky pro další růst, i když tvrdá čísla tomu tedy rozhodně zatím neodpovídají.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)