Nálada českých domácností se v červenci solidně zvedla

Názor
Tuzemská spotřebitelská důvěra se v červenci podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zvedla na nejvyšší úroveň za poslední tři měsíce. Na lepší náladě domácností se podle nás začíná pozitivně projevovat růst reálných mezd, který jsme podle našich odhadů během druhého čtvrtletí mezičtvrtletně zaznamenali. Růstu výdělků pomáhá napjatý trh práce, v reálném vyjádření pak pomáhá snižující se inflace.
V červenci mírně klesl počet domácností, které se obávají zhoršení své finanční situace, snížil se i počet těch, kteří čekají zhoršení v celé ekonomice v horizontu roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V červenci tak mírně klesl počet domácností, které se obávají zhoršení své finanční situace, snížil se i počet těch, kteří čekají zhoršení v celé ekonomice v horizontu roku. Zároveň se zvýšil počet domácností, které jsou schopné měsíčně uspořit nějaké prostředky, snížily se obavy domácností ze ztráty zaměstnání.

Mírné zlepšení nálady zaznamenal i podnikatelský sektor. Oproti červnu se ale snížila důvěra ve službách a ve stavebnictví. Naproti tomu zlepšení zaznamenal obchod a po dvouměsíčním poklesu se zlepšila nálada v průmyslu.

PSALI JSME:
Znovunalezená důvěra v českou ekonomiku?

Zde se přitom oproti červnu nijak nezměnilo hodnocení současné poptávky, která zůstává hlavní bariérou růstu, ale pro nadcházející kvartál se zvýšil počet respondentů, u kterých se předpokládá zvýšení výrobní činnosti.

Ve zpracovatelském průmyslu se využití kapacit nacházelo na 83,1 procenta, což je obdobné jako před kvartálem. O něco více než v dubnu pak má odvětví zajištěné zakázky, a to na 8,3 měsíce. Červencový konjunkturální průzkum je v souladu s naším pohledem, že ve druhé polovině letošního roku by ekonomická aktivita v tuzemském hospodářství měla pomalu ožívat.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
S důvěrou v českou ekonomiku to není nijak valné

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB