
Slábnutí koruny se předně už nyní projevuje i tak, že Čechům kvůli nevýhodnému kursu zdražuje zboží ze zahraničních e-shopů. Následně se slabší koruna propíše také do vyšších cen v e-shopech tuzemských, které pochopitelně také z podstatné míry prodávají dovážené zboží, například elektroniku.
Klíčovým důvodem slábnoucí koruny je zejména to, že druhá vlna koronavirové pandemie se už závažně přelévá také do zemí, které představují klíčová odbytiště českého exportu, jako je Německo.
Německá kancléřka Angela Merkelová po středečním jednání s hlavami šestnácti německých spolkových států jednoznačně deklarovala, že i náš západní soused nyní čelí druhé vlně pandemie. Zároveň vyhlásila cíl snížení společenského setkávání lidí, kteří spolu nesdílejí domácnost, o 75 procent.
Karanténními opatřeními jsou v Německu dotčeny zatím zejména sektory turistického ruchu, gastronomie nebo kultury. Pokud by si však boj s druhou vlnou vyžádal plošnější uzavírku nejsilnější evropské ekonomiky, včetně třeba i jen částí jejího průmyslu, ochromí to český vývoz do Německa.
Toto ochromení, k němuž snadno může dojít ještě před Vánoci, by tím pádem samozřejmě ochromilo i českou ekonomiku, zejména pak tuzemské vývozce. Horší kondice českého exportu následně vytvoří další tlak na oslabení koruny. Nelze tedy vyloučit ještě další oslabení koruny.
Čechům tak ještě do Vánoc může i poměrně citelně zdražit dovážené zboží od zmíněné elektroniky po oděvy, ale také třeba importované ovoce nebo zelenina.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)