Češi by si měli s nákupem liber či britského zboží pospíšit. Koruna vůči libře kvůli brexitu zřejmě prudce oslabí

Názor
Britská libra sice dnes mírně oslabuje, ale jinak v uplynulých necelých dvou týdnech citelně posílila. Například vůči české koruně zpevnila od 10. října o celou korunu. Z úrovně přibližně 28,70 koruny za jednu libru na současný kurs zhruba 29,70. Vůči žádné jiné měně česká koruna v říjnu tolik neoslabila jako právě vůči libře, a sice o 2,44 %.
Období extrémně slabé libry patrně končí. Foto: Depositphotos.com

Podle americké banky Goldman Sachs přitom tento týden britský parlament pravděpodobně schválí aktuální podobu dohody o brexitu, kterou minulý týden v Bruselu dojednal premiér Boris Johnson. Pomohou mu prý i někteří labourističtí poslanci.

Britská libra by v takovém případě podle banky celkem bezprostředně vyskočila na úroveň 1,35 dolaru za libru. To by znamenalo, že v české měně vyjde libra přibližně na 31 korun. Britská měna by tak vůči té české byla nejsilnější od května roku 2017, tedy za posledních 29 měsíců.

Češi, kteří se chystají do Británie nebo plánují nákup zboží odtamtud, by si tedy měli s nákupem či výměnou peněz pospíšit. Období extrémně slabé libry patrně končí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Britská ekonomika se smiřuje s tvrdým brexitem. Jak je na něj připravena?

×
  1. Problém budou mít pouze Britové. Naše ekonomika nemá skoro žádnou závislost na Anglii.Opláčou to nanejvýš Češi,kteří chtějí jít pracovat do Anglie.Já bych tam nešel ani za zlaté prase.Země,kde lze beztrestně umlátit řetězem pracovníka,který si tam přišel vydělat mě teda neláká!

  2. Ano, Ja jako samozvany Kral Jeliman, vam prikazuji nakupovat libru. Tim oslabime zase korunu a pockame na krizi, ktera je za rohem aby jeste vice oslabila korunu a pak chapu, ze ta libra posili. Jsem mooc rad, za eKONOMY typu Kovanda Singer atd.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česku hrozí rozpočtové provizorium

Česku hrozí v roce 2021 rozpočtové provizorium. Stávající návrh státního rozpočtu pro příští rok totiž stále nemá ve Sněmovně zajištěný dostatečný počet hlasů. Komunisté svůj souhlas podmiňují desetimiliardovým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru