
Zlevňování bude pokračovat i v příštích sedmi dnech. Benzín zlevní zhruba o 30 haléřů na litr a nafta přibližně o 15 haléřů na litr. Cena ropy Brent sice v korunovém vyjádření od poloviny října nepatrně vzrostla, o necelá tři procenta, došlo však i tak ke zlevnění velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu.
Od cen, jež se tam utvářejí, odvíjejí svoji cenotvorbu také tuzemské čerpací stanice. Například nafta na burze v Rotterdamu zlevnila v korunovém vyjádření od poloviny října o zhruba desetinu. Navíc ceny ropy zamířily dolů bezprostředně v reakci na výsledek středečního měnově-politického zasedání americké centrální banky.
Ta nyní signalizuje nárůst základní úrokové sazby na vyšší úroveň, než se dosud mínilo. Pro trhy jde o potvrzení, že americká centrální banka hodlá s inflací nadále bojovat rázně. Vlastně rázněji, než se dosud mínilo.
To zvyšuje riziko recese v podstatné části světa, což výhledově sráží poptávku po ropě, a tedy i její nynější cenu. Obava z dalšího utahování měnové politiky v USA je tak intenzivní, že převáží efekt omezení těžby ropy. Od listopadu totiž kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem těží o dva miliony barelů ropy denně méně, což by samo o sobě vedlo ke zdražení pohonných hmot v ČR.
Pohonné hmoty v Česku jsou ovšem i přes jejich aktuální zlevnění nadále nezvykle dražší, než v zemích typu Itálie, Francie nebo Chorvatska, kde bývají obvykle dražší. Vyplývá to z nejnovějších údajů Evropské komise.
Důvodem je, že různé státy EU jsou různě velkorysé ve své pomoci lidem a firmám s drahými energiemi, například právě v podobě snižování DPH nebo spotřebních daní z paliv.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com