Inflace v USA stále není pod kontrolou

Názor
Americká centrální banka, Fed, ve středu přistoupila k dalšímu razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Ty se počtvrté v řadě zvedly o 75 bazických bodů do pásma 3,75-4,00 procenta. Trhy toto rozhodnutí očekávaly, a to především kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům v americké ekonomice.
Americká centrální banka přistoupila k dalšímu razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celková inflace v USA se sice minulý měsíc snížila na 8,2 procenta, analytici však čekali pokles na 8,1 procenta. Zásadní byl také vývoj jádrové inflace, která dosáhla 6,6 procenta, což je nejvíce za posledních 40 let. Zvýšení sazeb o méně než 0,75 procenta by tak byl pro trhy výrazným zklamáním.

V současnosti to však vypadá, že jde o poslední takto razantní zvýšení sazeb ze strany americké centrální banky. Zpráva, kterou začátkem minulého měsíce zveřejnil deník Wall Street Journal, naznačila, že někteří politici jsou stále více nesví z dopadu agresivního zvyšování sazeb na americkou ekonomiku.

Od jejího zveřejnění se přitom makroekonomické údaje v USA v řadě oblastí zhoršily. Například spotřebitelská důvěra výrazně zaostala za očekáváním a ceny nemovitostí v srpnu poprvé po více než deseti letech klesly druhý měsíc v řadě.

PSALI JSME:
Fed zvýší úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů

Přestože trhy dnes předpokládají, že na prosincovém zasedání zvýší Fed úrokové sazby pouze o 50 bazických bodů, stále platí, že se jeho představitelé budou rozhodovat především podle aktuálních makroekonomických dat.

V prosinci Fed zveřejní další soubor makroekonomických projekcí a projekcí úrokových sazeb. Teprve poté se můžeme dočkat ze strany americké centrální banky konkrétnějších vyjádření ohledně konečné výše úrokových sazeb.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Anatomie dominance dolaru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.