Inflace v USA stále není pod kontrolou

Názor
Americká centrální banka, Fed, ve středu přistoupila k dalšímu razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Ty se počtvrté v řadě zvedly o 75 bazických bodů do pásma 3,75-4,00 procenta. Trhy toto rozhodnutí očekávaly, a to především kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům v americké ekonomice.
Americká centrální banka přistoupila k dalšímu razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celková inflace v USA se sice minulý měsíc snížila na 8,2 procenta, analytici však čekali pokles na 8,1 procenta. Zásadní byl také vývoj jádrové inflace, která dosáhla 6,6 procenta, což je nejvíce za posledních 40 let. Zvýšení sazeb o méně než 0,75 procenta by tak byl pro trhy výrazným zklamáním.

V současnosti to však vypadá, že jde o poslední takto razantní zvýšení sazeb ze strany americké centrální banky. Zpráva, kterou začátkem minulého měsíce zveřejnil deník Wall Street Journal, naznačila, že někteří politici jsou stále více nesví z dopadu agresivního zvyšování sazeb na americkou ekonomiku.

Od jejího zveřejnění se přitom makroekonomické údaje v USA v řadě oblastí zhoršily. Například spotřebitelská důvěra výrazně zaostala za očekáváním a ceny nemovitostí v srpnu poprvé po více než deseti letech klesly druhý měsíc v řadě.

PSALI JSME:
Fed zvýší úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů

Přestože trhy dnes předpokládají, že na prosincovém zasedání zvýší Fed úrokové sazby pouze o 50 bazických bodů, stále platí, že se jeho představitelé budou rozhodovat především podle aktuálních makroekonomických dat.

V prosinci Fed zveřejní další soubor makroekonomických projekcí a projekcí úrokových sazeb. Teprve poté se můžeme dočkat ze strany americké centrální banky konkrétnějších vyjádření ohledně konečné výše úrokových sazeb.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Anatomie dominance dolaru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.