bool(false)

Češi hazardují se zdravím, na prohlídky chodí jen čtyři z deseti

Na pravidelné preventivní lékařské prohlídky chodí podle aktuálních údajů jen asi 38 procent lidí. Ostatní navštíví lékaře až při zdravotních potížích. Správná zdravotní péče přitom může významně přispět ke kvalitě života a pozitivně ovlivnit biologické stárnutí.

Většina lidí ani netuší, že má vysoký krevní tlak. Foto: Pixabay

Preventivní prohlídky jsou důležité především s postupujícím věkem. V šedesáti letech je podle Českého statistického úřadu zdravých 60 procent Čechů, v sedmdesáti 40 procent a v osmdesáti už jen 20 procent. Na jaké prohlídky by veřejnost neměla zapomínat?

DVAKRÁT ROČNĚ K ZUBAŘI

U většiny lidí se objevuje kromě zubního kazu rovněž zánět dásní nebo parodontitida, která může skončit až ztrátou chrupu. Právě preventivní prohlídky mohou tyto potíže odhalit ještě před tím, než se začnou projevovat bolestí.

Dospělí a děti by měli absolvovat preventivní prohlídku u zubního lékaře dvakrát ročně. Podle toho, jak o svoje zuby pečují, doporučí zubní lékař návštěvu u dentálního hygienisty, a to rovněž dvakrát ročně nebo i častěji,“ říká zubní lékařka Jaroslava Havelková z Teplic. Dentální hygienista mimo jiné odstraní zubní kámen.

KDY K PRAKTIKOVI

praktickému lékaři by měl jít každý aspoň jednou za dva roky. Preventivní prohlídka může odhalit něco „podezřelého“ a odborný lékař následně může toto zjištění prověřit. Do základního vyšetření patří kontrola kůže, sliznice, jazyka, hrdla, štítné žlázy a hlavní skupiny uzlin. Součástí preventivní prohlídky je také vyšetření srdce a plic poklepem a poslechem. Lékař změří váš tep a krevní tlak, prohmatá břicho, prozkoumá oblast ledvin a ověří stav žil a tepen na dolních končetinách. Zároveň vás zváží, změří a orientačně vyšetří i vaše smysly.

Pokud lékař zjistí, že přestáváte slyšet vysoké tóny nebo máte problémy s ostřením na různé vzdálenosti, doporučí vám návštěvu specialisty. Prohlídka ale zahrnuje i onkologickou prevenci. Lékař by měl provést vyšetření moči, konečníku a prsů u žen. Podle věku, rodinných dispozic a pracovní zátěže vám doporučí další odborná vyšetření. Od 40 let věku by měl sledovat váš krevní obraz. Většina lidí totiž ani netuší, že má vysoký krevní tlak nebo zvýšenou hladinu cholesterolu či cukru v krvi.

GYNEKOLOG JEDNOU ROČNĚ

Gynekologická prohlídka je důležitá pro včasné zachycení onemocnění ženských pohlavních orgánů a prsou. Lékař provádí pohmatové vyšetření dělohy, vejcovodů a vaječníků, v případě potřeby také ultrazvukové vyšetření malé pánve. Každá žena má nárok na cytologické vyšetření, které odhalí rizika rakoviny děložního čípku. U žen po 45. roku lékař ověřuje, zda v posledních dvou letech podstoupily mamografické vyšetření – chodí na něj totiž jen 45 procent žen od 45 do 69 let, přestože zhoubným nádorům podlehne polovina ze zhruba pěti tisíc žen, kterým jsou diagnostikovány.

PRAVIDELNĚ K OČAŘI

Podle Lucie Valešové, primářky pražské kliniky DuoVize by měl každý dospělý do 45 let chodit na preventivní prohlídku minimálně jednou za čtyři roky, u starších lidí jednou za dva roky. „Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě,“ upozornila Valešová.

Preventivní prohlídky jsou důležité zejména u lidí s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například lidé silně krátkozrací, diabetici, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal. V rámci prevence se provádí více vyšetření, například zorného pole nebo nitroočního tlaku a očního pozadí. Osmdesát procent zrakových vad je přitom léčitelných, světovým trendem jsou zákroky prováděné femtosekundovým laserem. Jeho výhodou je okamžitý návrat k běžným činnostem.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Boj o nekuřáctví: Vysoké daně, nebo omezování rizika?

Dnes považujeme za zcela normální, že se v práci nebo v dopravních prostředcích nekouří. Mnozí z nás si ale určitě pamatují, že ještě před sametovou revolucí se nejen v Československu vesele kouřilo téměř všude. Rok …

Šance na vyléčení rakoviny prostaty je vysoká

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů, každý rok jich u nás onemocní až sedm tisíc. Přesto, že rakovina prostaty většinou roste pomalu a obvykle je dobře léčitelná, ji podlehne téměř …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru