
Šetřit plánuje dvakrát více žen než mužů. Muži chtějí zase dvakrát více investovat. Utrácet uvážlivěji si přeje 40 % mladých ve věku 18–24 let. V případě, že se s příchodem druhé vlny pandemie dostanou do finančních potíží, plánuje polovina Čechů využít hlavně úspory v kombinaci s pomocí rodiny (23 %) a státní podporou (21 %).
Nejvíce dopady omezení ekonomiky pocítili lidé bez úspor, finanční situace se zhoršila u 56 % z nich. Přesto pouze čtvrtina lidí bez finanční rezervy plánuje začít více šetřit, ať už v hotovosti (15 %) nebo na spořicím účtu (9 %). Jsou však i domácnosti, kde pandemie měla opačný dopad, 12 % dotázaných ve věku 18–24 let hlásí zlepšení finanční situace.
„Vyhlášení nouzového stavu ze dne na den přineslo velmi rychlé změny. Mnoho lidí čelilo prudkému, okamžitému, a hlavně nečekanému poklesu příjmů. Tato zkušenost mnoho lidí vedla ke změně přístupu k osobním financím,“ uvedl generální ředitel společnosti Provident Viktor Boczán.
Čtvrtina lidí bez finanční rezervy plánuje výrazně omezit výdaje a chce co nejrychleji doplatit stávající úvěry. V domácnostech s úsporami vyššími než 150 tisíc plánuje třetina odkládat více peněz stranou a čtvrtina chce naspořené peníze investovat. Zhodnocování peněz se dvakrát častěji plánují věnovat muži než ženy.
Také řešení případných finančních potíží při druhé vlně pandemie se mezi pohlavími liší. Ženy by se častěji obrátily s prosbou o pomoc na rodinu, zatímco muži by situaci častěji řešili úvěrem. Na podporu od státu by nejčastěji spoléhali lidé bez úspor, své problémy by tak řešilo 35 % z nich.
Pořad se ukazuje že chlapy jsou mímoni co se tyče financí!!!