Češi letos za letní dovolenou utratí v průměru 23 tisíc. Čtvrtina lidí si ji ale vůbec nemůže dovolit

Názor
Za letní dovolenou české domácnosti letos utratí podle našeho odhadu v průměru 23 tisíc korun. Loni průměrná útrata činila podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere přesně 21 788 korun, meziročně o tisícikorunu více. Do nákladů na letní dovolenou jsou započítány i položky, které si Češi pořizují speciálně kvůli ní. Jde především o opalovací krémy, oblečení a léky.
Ilustrační foto: Pixabay

Letos se výdaje na dovolenou zvyšují z několika důvodů. Zaprvé, lidem rostou mzdy. Průměrná měsíční hrubá mzda vzrostla mezi prvním čtvrtletím loňského roku a prvním čtvrtletím letošním z 30 230 korun na 32 466 korun, tedy o 7,3 procenta. Po odečtení inflace si Češi polepšili o 4,6 procenta. Zvyšují se ovšem také mzdy pracovníkům v cestovním ruchu, což je pro cestovní kanceláře jeden z nákladů. Z tohoto důvodu tedy zájezdy a obecně služby v cestovním ruchu zdražují. Takže lidé za ně utrácejí více nejen proto, že mají vyšší mzdy a více peněz, ale i proto, že jsou zájezdy dražší.

Kvůli mediálně sledovanému případu odstavených problémových letadel typu Boeing 737 MAX zdražily takzvané „last minute“ zájezdy meziročně o deset procent. V nabídce totiž bude zájezdů kvůli uzemnění boeingů přes léto méně. Do zvýšení nákladů na dovolené se také promítne meziroční vývoj kursu koruny, která oslabila vůči většině měn, a s tím částečně související zdražení pohonných hmot.

PSALI JSME:
Smartwings musí záplatovat ztráty, statisícům Čechů se (z)komplikuje dovolená

Koruna meziročně oslabila například vůči americkému dolaru, od poloviny loňských prázdnin o zhruba čtyři procenta, ale ještě výrazněji vůči řadě měn vyhledávaných dovolenkových destinací. O více než deset procent koruna ztrácí v porovnání se situací v půli loňských prázdnin vůči egyptské libře. Necelých deset procent pak ztrácí vůči thajskému bahtu.

Přitom je v některých z těchto zemí nutné připočítat citelnou inflaci uplynulých dvanácti měsíců, což je právě třeba případ Egypta, kde meziroční inflace loni činila dvanáct procent a letos zatím 14,1 procenta. Dovolená tam Čechům meziročně zdraží tedy jak z důvodu znatelné inflace, tak z důvodu výrazného oslabení koruny.

PSALI JSME:
Kupní síla koruny ve vybraných městech Evropy: Nejlevnější je Burgas, nejdražší Curych

Pohonné hmoty by letos v létě měly být po přepočtu do korun levnější než loni například v Řecku nebo Slovinsku. Jinak ale pohonné hmoty Čechům v zahraničí meziročně spíše zdražují. V Německu si návštěvníci letos připlatí v přepočtu o více než dvě koruny na litr benzínu než loni, jak plyne z údajů Evropské komise. Nafta ale v Německu zdražila za rok jen zhruba o dvacet haléřů na litr.

Benzín je letos nepatrně, o pár haléřů dražší než loni i na Slovensku, nafta tam ale v korunách vyjde o zhruba sedmdesátník levněji než loni. Stejně tak je nafta letos levnější v Rakousku, benzín je tam ovšem o třicetník dražší než loni. Zhruba 1,50 Kč za litr navíc si ale řidiči letos v porovnání s loňskem připlatí v Polsku, jak za benzín, tak za naftu. Polsko tak zejména v případě nafty ztrácí svůj status ultralevné země.

O osmdesát haléřů na litr méně v případě benzínu a o čtyřicet méně v případě nafty letos čeští turisté zaplatí v Itálii. Ve Francii bude letos benzín dražší o osmdesátník, nafta zůstává stejně drahá. Výrazně zdražuje benzín v Maďarsku, meziročně o skoro 1,20 koruny na litr. Nafta je tam dražší o padesátník. O něco méně než v Maďarsku letos zdražují pohonné hmoty ve Španělsku.

PSALI JSME:
Kde bude letos dovolená autem levnější?

Na dovolenou loni zamířilo sedm z deseti Čechů, přičemž jen pětina z nich si ji nechala zařídit od cestovní kanceláře. Letos to bude podobné. Na dovolenou si přitom musí půjčovat zhruba tři procenta Čechů. Brát si úvěr na dovolenou je z ekonomického hlediska holý nesmysl. Nicméně některé domácnosti se opravdu nacházejí pod tlakem svých známých nebo pod tlakem sociálních sítí, na které se s oblibou věší fotografie právě z dovolených.

Domácností, které si dovolenou nemohou dovolit, přitom není vůbec málo. V loňském roce si dovolenou muselo odpustit 23,1 procenta českých domácností, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Přesně taková část z nich si nemohla dovolit ani týdenní dovolenou mimo domov, ani tedy nutně u moře nebo v zahraničí!

Zatímco tedy většina Čechů díky ekonomické prosperitě registruje nárůst své mzdy a právě teď plánuje nákladnější dovolenou než loni, bezmála čtvrtina tuzemských domácností si ji letos ani příští rok dopřát moci nebude. Naštěstí jen zlomek z nich si na dovolenou bere úvěr, leckdy totiž za lichvářský úrok. Čísla o růstu výdajů Čechů za dovolené je třeba brát v širším kontextu celkové rozpočtové situace tuzemských domácností, která zase až tak optimistická není.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čtvrtina českých domácností si letos nemohla dopřát ani týdenní dovolenou, tržby cestovek ale i tak jsou a budou rekordní

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru