Češi loni spořili nejvíce za deset let, jakoby tušili blížící se úder koronaviru

Názor
Češi loni spořili nejvíce za deset let, jakoby tušili blížící se úder koronaviru. České domácnosti začaly v loňském roce opět výrazněji spořit. V loňském čtvrtém čtvrtletí dokonce jejich míra úspor dosáhla hodnoty 15,1 procenta, což je nejvyšší údaj od roku 2010. Rok 2010 byl ovšem citelně poznamenán dopady světové finanční krize.
Češi loni spořili nejvíce za deset let, jakoby tušili blížící se úder koronaviru. Foto: Depositphotos.com

Rostoucí míra úspor značí, že lidem rostly příjmy rychleji než výdaje. Dělo se tak po celý loňský rok, snaha odkládat si na horší časy však gradovala právě v posledních třech měsících roku. Průměrná míra úspor loni dosáhla úrovně 13,2 procenta a byla tak nejvyšší od krizového roku 2009.

Vzhledem k nadcházející recesi je příznivé, že Češi si byli už před jejím započetím schopni vytvářet určitý polštář na horší časy. Umožnily jim to rychle rostoucí výdělky, dané řadou let ekonomické prosperity a utaženou situací na trhu práce. Zřejmě se také projevily signály o možném přicházejícím ekonomickém útlumu.

Ty si však v posledním čtvrtletí loňského roku pochopitelně ještě nikdo nespojoval s šířením koronavirové nákazy. I tak se však množily prognózy o určitém cyklickém útlumu ekonomiky, daném například důsledky obchodní války USA a Číny, na něž české domácnosti loni reagovaly vyšší obezřetností ve svých výdajích.

Nyní se jim takto uspořené prostředky budou hodit, neboť řada domácností pociťuje či pocítí krajně nepříznivé důsledky začínající recese, způsobené koronavirem.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tajíte vlastní úspory? Stejně nejsou jen vaše

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Dolar částečně koriguje ztráty

Prakticky po celý týden panovala na globálních i tuzemských finančních trzích dobrá nálada. Primárně ji táhnou očekávání, že to nejhorší, myšleno duben, je za námi. Nyní ekonomika ožívá a hospodářské politiky se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru