Češi mají nízké životní pojistky. Při úrazech pak mají problémy

Lidé si sice platí životní pojištění, ale ročně za něj dávají o zhruba čtyři tisíce korun méně, než by bylo třeba, aby jim pojistka při vážných problémech poskytla dostatek prostředků. Vážné zranění, nebo jiný závažný zdravotní problém přitom snižuje rodinný příjem o osm tisíc korun měsíčně. To je částka, která většinu rozpočtů českých rodin znatelně poznamená.

O tom, jak ve skutečnosti vážné zranění dlouhodobě sníží příjmy rodiny, nemá většina Čechů představu. Foto: Pixabay

Necelých šest tisíc za životní roční pojistku. Tolik průměrně platí Češi. Podle Martina Švece, finančního a pojistného matematika Partners to znamená, že česká populace není dostatečně chráněná před vážnými zdravotními potížemi. Kvalitní životní pojištění lze totiž pořídit přibližně až za 10 tisíc korun ročně.

„Více než třetina českých rodin s vyživovaným dítětem nemá žádnou pojistku pro případ, kdyby z vážných zdravotních důvodů vypadl jejich příjem,” poukázal Švec na další výsledek průzkumu, který letos probíhal na stránkách Denfinancnigramotnosti.cz.

Negativní přístup k pojištění se však netýká celé populace stejně. Čím mají lidé vyšší vzdělání, tím přistupují k životnímu pojištění odpovědněji. Z výsledků průzkumu vyplývá, že mezi vysokoškoláky má tento druh pojištění 69 procent lidí, kdežto mezi lidmi bez maturity je to jen 39 procent. Lepší přístup k pojištění mají také lidé, kteří splácejí hypotéku. Životní pojištění má 78 procent z nich.

KOLIK PENĚZ BUDE CHYBĚT

Příjem rodin se přitom při těžkém zranění, nebo jiném velkém zdravotním problému snížil o osm tisíc korun. „Pro normální fungování scházelo domácnostem 6500 Kč. Rozpočet nejvíce zatěžovaly náklady na bydlení a lékařskou péči, nezanedbatelné však v takové situaci byly i výdaje za jídlo,” popsala propad příjmů po vážném zranění člena rodiny pro týdeník Euro manažerka Pojišťovny České spořitelny Martina Švábová. Nejčastěji byli lidé v pracovní neschopnosti 11 měsíců, celková léčba a rekonvalescence byla delší, většinou 17 měsíců. Péče o nemohoucího trvala nejčastěji rok.

Respondenti průzkumu Partners si sice správně poradili s otázkou ohledně hlavních rizik, která by měla krýt životní pojistka, tedy smrti, invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti. To je však jen teorie.

„Realita bývá bohužel horší. Z dat od pojišťoven víme, že Češi nemají dobře nastavené pojistky, zejména v případě pojistných částek u těchto tří typů pojištění. Ty bývají příliš nízké, částky do 500 tisíc korun jsou pro živitele rodiny nedostatečné, přitom jsou ve smlouvách velmi často,“ konstatuje Švec. Čtyřicetiletý člověk, který má příjem 20 tisíc Kč čistého, potřebuje v případě, že se stane invalidou třetího stupně, pro udržení svého životního standardu přibližně dva miliony Kč.

POMOC V RODINĚ NEBUDE STAČIT

Téměř v sedmi případech z 10 by se české rodiny spolehly na své blízké (36 %) a na předchozí úspory (33 %). Pojištění kryje záda jen desetině z nich (11 %). Na stát by se o dávky v nouzi, příspěvky aj. obrátilo 7 % respondentů. Více na něj spoléhají rodiny, kde je živitelem žena, nebo ty, kde přednosta domácnosti má nižší stupeň dosaženého vzdělání.

Otázkou je, zda úspory rodiny dokážou vykrýt obtížné životní situace, kdy se například z vydělávajícího člena rodiny stane invalida. „V takových případech by rodina musela mít na účtech miliony, aby udržela svůj životní standard, což nebývá reálné,“ říká finanční poradce a lektor projektu Den finanční gramotnosti Jaroslav Gall. Paradox vidí v tom, že nejvíce stát rodině vyplatí na dávkách při úmrtí živitele rodiny. „Invalidita je přitom statisticky častější a nese s sebou riziko větší finanční ztráty,“ tvrdí.

V souvislosti se zmínkou o dávkách od státu je varující ještě jedna skutečnost, vyplývající z průzkumu. Většina dotázaných totiž očekává, že by při dlouhodobé pracovní neschopnosti od státu dostávalo o 20 procent víc peněz, než by tomu bylo ve skutečnosti. Překvapivě se v tomto odhadu častěji mýlí vzdělanější lidé.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Na pojištění by měli myslet i cyklisté

Jarní dny už vylákaly na cesty a silnice větší počty cyklistů. Právě ti jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu a sami také řadu nehod zaviní. Jen loni policie vyšetřovala 2724 nehod …

Každá druhá hypotéka je dnes pojištěná

Stále více lidí pojišťuje své finanční závazky. Aktuální statistiky BNP Paribas Cardif Pojišťovny, která je lídrem v poskytování tohoto typu pojištění, zaznamenávají meziroční nárůst zájmu o pojištění schopnosti …

O případné plnění z pojistky musíte zažádat

Životní pojištění může zaniknout z celé řady důvodů, například úmrtím pojištěného nebo osoby, která platí pojistné, nebo naopak v tom lepším případě dožitím se doby, na kterou bylo pojištění sjednané. V obou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru