Češi podceňují zabezpečení mobilů a rizika sociálních sítí

Používání mobilního bankovnictví je v tuzemsku na vzestupu. Nezlepšují se však bezpečnostní návyky české populace: Například 40 procent lidí netuší, že existují antivirové programy pro mobilní telefony. Tři čtvrtiny lidí nevnímá sociální sítě jako rizikový nástroj, přestože se každý desátý Čech již setkal s hackerským útokem, a to právě zejména přes sociální sítě, nebo e-mail.

Nakupování z mobilního telefonu nemusí být tak bezpečné, jak si většina kupujících myslí. Foto: Pixabay

Čím více Češi používají počítače a chytré mobilní telefony, tím méně dbají na jejich zabezpečení. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA), publikovaného v listopadu. Podle průzkumu jsou v tuzemsku tři hlavní rizikové oblasti: Hesla, zabezpečení přístrojů, podceňování sociálních sítí.

JEN PĚTINA MĚNÍ HESLA

Pouze necelá pětina Čechů mění svá hesla a kódy PIN v doporučovaném tříměsíčním rytmu. Dalších 27 procent lidí mění hesla jednou za rok. Ostatní je mění méně často, případně vůbec. „Heslo je často jedinou složkou zabezpečení, která ještě může odvrátit napadení konkrétního uživatele, je proto důležité věnovat mu pozornost. Používat slabá hesla nebo dokonce jedno stejné heslo pro několik účtů je rizikové a tito uživatelé si zadělávají na zbytečné problémy,“ vysvětluje Radka Vařechová, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ.

Zabezpečení proti vnějšímu útoku je druhou podstatnou slabinou. Je to patrné především u mobilních telefonů. Antivirový program v něm má instalovaný pouze 35 procent lidí, dalších 25 jej v aparátu nemá. Zbývajících 40 procent pak – podle průzkumu – vůbec nemá tušení, že něco takového existuje.  Každý den přitom do svého internetového bankovnictví z mobilu nahlíží téměř třetina Čechů.

MOBIL JE TAKÉ POČÍTAČ

„Riziko napadení hackery přes mobilní telefon hrozí ve stejné míře, jako u stolních počítačů nebo notebooků,“ upozorňuje Tomáš HládekČBA. Při neopatrném zacházení hrozí ztráta jak elektronické identity, tak důvěrných dat a v nejhorším případě i odcizení peněz z účtu.

Podcenění rizika plynoucího z používání sociálních sítí přiznává 72 procent respondentů průzkumu. To je v dnešní době vzhledem k rostoucím útokům hackerů na nejslabší článek, kterým je uživatel, velice znepokojující, varuje ČBA. Podle jejího bezpečnostního experta Tomáše Hádka je proto důležité chovat se zodpovědně a nedat hackerům šanci proniknout do kteréhokoli z osobních účtů, ať to jsou ty bankovní, nebo ty na sociálních sítích.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Cestovní aplikace: Moderní a nenároční šerpové

Poradí s nákupem, plánováním dovolené, vyhledáváním kempovišť i hotelů, zorganizují váš den, odhalí turisticky méně známá zákoutí, ale pomohou i s výukou cizího jazyka či vás spojí vás s příbuznými na druhém konci …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru