Češi se sice bojí covidu, ale životní pojistku si nezměnili

Přes rizika a obavy, která u české společnosti vyvolala pandemie covid-19, naprostá většina Čechů, kteří mají uzavřené rizikové životní pojištění, nijak neupravila podmínky jeho plnění. Vyplývá to z výzkumu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, který proběhl na konci listopadu prostřednictvím Instant Research Ipsos na reprezentativním vzorku české populace (1010 respondentů – pozn. red.).
Češi se sice bojí covidu, ale životní pojistku si nezměnili. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Polovinu z těch, kdo si rizikové životní pojištění platí, podle průzkumu přitom ani nenapadlo, že by právě pandemie nového koronaviru mohla být důvodem, proč by se měli zajímat o to, jak mají životní pojištění nastaveno.

Nějakou formu životního pojištění má uzavřenu jen necelá polovina z Čechů (46,8 %). Skoro každý druhý z nás, tak nemá žádnou ochranu příjmů pro nenadálé životní situace. Současná pandemická situace však alespoň část z nás přiměla, aby o rizikovém životním pojištění začala přemýšlet – skoro pětina dotázaných (18 %) totiž uvažuje o tom, že si životní pojištění zřídí.

„Pandemie ukázala, že i ti, kdo už rizikové životní pojištění mají, jej podceňují a často mají bohužel špatně nastaveno pojistné krytí,“ sdělil redakci FAEI.cz generální ředitel společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Filip Duchoň.

Přes rizika a obavy, která u české společnosti pandemie covid-19 vyvolala, naprostá většina Čechů, kteří mají uzavřené životní pojištění, totiž nijak neupravila její nastavení. Změny v pojistce udělaly zatím podle výzkumu jen dvě procenta lidí.

Téměř polovinu Čechů (49 %) přitom ani nenapadlo, že by právě koronavirová pandemie mohla být důvodem, proč by se měli podívat na to, jak mají životní pojištění nastaveno a jaká plnění je čekají v případě různých životních situací.

Jen 11,2 procenta respondentů vzalo současnou situaci jako důvod k tomu, aby se alespoň podívali do uzavřené smlouvy o životním pojištění a zvážili, zda není čas například za pomoci finančního poradce přehodnotit rizika a plnění, která mají s uzavřeným pojištěním spojena.

Odborníci doporučují ověřit si, co vaše pojistka kryje. Důležité je všímat si v současné epidemické situaci zejména toho, jaká rizika máte sjednána: Jste pokryti pro případ smrti, invalidity, pracovní neschopnosti, hospitalizace či ošetřování dítěte? To vše jsou totiž rizika, která mohou být s koronavirem teoreticky spjata.

„Zásadní je především riziko smrti, invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Pokud máte malé děti, doporučujeme i pojištění ošetřování. Vhodné je také zrevidovat i ostatní vážná rizika nesouvisející s koronavirem – závažná onemocnění nebo trvalé následky úrazu,“ uvedl Duchoň.

Češi podle průzkumu tápou v životním pojištění a selhávají v jeho vnímání jako nástroje zajištění příjmu v případě nepříznivých životních situací. Svědčí o tom skutečnost, že jen 16 procent z těch, kdo životní pojištění mají, si je jistých, že výše pojistné částky u životního pojištění pokryje výpadek jejich příjmu v případě nenadálé životní situace.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek