Češi se v nakupování vracejí o pět let zpět

Názor
I v září pokračovali spotřebitelé v omezování svých nákupů. Maloobchodní tržby se v tomto měsíci meziměsíčně snížily o 0,4 procenta navzdory tomu, že došlo k dalšímu viditelnému snížení inflace. V meziročním vyjádření Češi reálně nakoupili o čtyři procenta méně zboží, zatímco ve srovnání s koncem roku 2019 o téměř osm procent méně.
V situaci, kdy nevíte, kolik zaplatíte za bydlení a energie, zatímco vám klesá reálná mzda, se obvykle nakupuje jen to nejnutnější. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maloobchod je z pohledu reálných tržeb v útlumu už fakticky dva roky a zatím ještě nic nenasvědčuje o obratu. Spotřebitelé sice nechávají v obchodech výrazně více peněz, avšak v důsledku inflace si stále odnášejí méně zboží. A samozřejmě mění i své chování. Poznat je to na výrazně menších nákupech oblečení a obuvi, vybavení domácnosti nebo na nákupech zboží pro volný čas.

Výsledky reálných tržeb odrážejí prudký propad reálných mezd a nejistotu spojenou s dalším vývojem finanční situace domácností. V situaci, kdy nevíte, kolik zaplatíte za bydlení a energie, zatímco vám klesá reálná mzda, se obvykle nakupuje jen to nejnutnější.

PSALI JSME:
Domácnosti šetří a tržby obchodníků klesají

Češi se tak vrací v nákupech o pět let zpátky a maloobchod tak letos čeká reálné snížení tržeb o zhruba pět procent. K obratu nejspíš dojde s výrazným poklesem inflace až v příštím roce. Nebude to nejspíš žádný boom, ale jen postupný návrat, který ovšem bude do značné míry závislý na tom, jakými cenami své zákazníky obchody překvapí na přelomu roku.

Slabá poptávka spolu s příznivějšími nákladovými podmínkami a plnými sklady by hovořila pro slevy, avšak ty zatím příliš vidět nejsou.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi utrácejí v Česku méně a v zahraničí více

Zavřít reklamu ×
  1. Nákupy klesají tady v ČR,protože stoupají v Polsku. Já tady v ČR už víc než rok jsem nebyl na benzín……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.