Češi si odnesli z lesa houby za miliardy

Sběr hub a dalších lesních plodů je takřka celonárodní koníček. Každý rok si Češi odnesou z lesa tuny hřibů, kozáků, lišek, borůvek, ostružin nebo brusinek za několik miliard korun. Vloni to bylo podle ministerstva zemědělství 41,3 tisíc tun v hodnotě 6,6 miliard, což je zhruba deset kilogramů na domácnost.
Pouze necelých šest procent Čechů sbírá houby, které dokonale znají. Foto: Pixabay

Samozřejmě, že nejčastěji Češi míří do lesa na houby. V uplynulém roce jich nasbírali 27,7 tisíc tun za 4,6 miliard korun. Znamená to, že Česká republika patří mezi země s nejvyšší koncentrací houbařů na světě.

Loňský průzkum agentury SANEP ukázal, že Češi sbírají houby ve všech ročních obdobích a připravují z nich bezpočet pokrmů. Za skutečně vášnivé houbaře se pokládá bezmála 40 procent lidí. Houby ovšem – aspoň příležitostně – sbírá mnohem více Čechů. Podle jiného průzkumu vloni vyrazilo aspoň jednou na houby sedm z deseti občanů. Letos se očekávají podobná čísla.

Zálibu českého národa v houbaření dokumentuje další zjištění výzkumné agentury, že téměř polovina lidí se sběru hub věnuje rovněž na dovolené. Naopak poněkud zarážející je zjištění průzkumu prováděném na reprezentativním vzorku obyvatel, že pouze necelých šest procent Čechů sbírá houby, které dokonale znají.

Borůvky a maliny

Za houbami skončily borůvky, kterých lidé natrhali sedm tisíc tun v hodnotě jedné miliardy korun, a za nimi maliny (2,2 tisíc tun za 327 milionů korun). Nejméně se sbírají bezinky a brusinky.

Pokud se tyto hodnoty rozpočítají na domácnosti, vychází, že jedna rodina vloni sklidila v průměru 6,67 kilogramů hub a 1,71 kilo borůvek. Pod jedním kilogramem skončily ostružiny, bezinky, maliny a brusinky.

Každý Čech zavítal v uplynulém roce do lesa v průměru skoro jednadvacetkrát. Výrazně vyšší návštěvnost je ve Středočeském kraji, kam jezdí houbařit rovněž Pražané.

PSALI JSME: V košíku s houbami si můžete z lesa přinést i pokutu 50 000 Kč

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Jak nasytit lidstvo. Pomůže genetický kód pšenice

Dvěma stovkám vědců z dvaceti zemí světa se po třinácti letech společného výzkumu podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté. Na bádání se významnou měrou podíleli také olomoučtí odborníci z Ústavu …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru