Češi v červenci s chutí utráceli. Z Německa však přicházejí další špatné zprávy

Názor
Čeští spotřebitelé byli v červenci při chuti. Nakupovali opravdu s vervou, a to nejen typicky letní zboží či služby, jakou jsou zájezdy nebo letní oděvy. Maloobchodní tržby bez zahrnutí motoristického segmentu vzrostly meziročně o sedm procent, nejvýrazněji od ledna 2018.
Čeští spotřebitelé byli v červenci při chuti. Nakupovali opravdu s vervou, a to nejen typicky letní zboží či služby, jakou jsou zájezdy nebo letní oděvy. Foto: Depositphotos.com

Trh ve střední hodnotě analytických odhadů předpokládal růst o něco slabší, a sice „jen“ 6,7 procenta. Výsledek je ovšem „vylepšený“ tím, že letošní červenec měl hned o dva pracovní dny více než červenec loňský. I po očištění o rozdílný počet pracovních dní je však výsledek stále přesvědčivý, když tržby vykazují meziroční nárůst 4,6 procenta.

Po delší době si obstojně vedl také motoristický segment, který přidal meziročně 4,1 procenta, tedy nejvíce od loňského července. Tržbám loni v červenci ale pomohl blížící se přechod na novou emisní homologaci, platnou od loňského září, který přechodně zvýšil poptávku po vozech ještě se starou homologací.

Takže letos se tržby srovnávaly s přechodně navýšenou základnou loňského července, což činí dobrý výsledek automobilového segmentu ještě cennějším – i při zohlednění zmíněné letošní „výhody“ dvou pracovních dní navíc. Nejvyšší letošní meziroční nárůst tržeb zaznamenali v červenci také prodejci mobilních telefonů, počítačů a další elektroniky. Tržby jim rostly nejvýrazněji od loňského října. Druhý nejvyšší letošní nárůst tržeb zaznamenaly e-shopy.

PSALI JSME:
Tržby rostou. Obchodníci zdražují

Tuzemský spotřebitel tak stále do značné míry zůstává imunní vůči nepříznivému vývoji v zahraničí. Ten dnes zásadně dokumentuje právě zveřejněný propad německých továrních objednávek. Jejich objem se v porovnání se situací v červnu propadl o 2,7 procenta, ačkoli trh ve střední hodnotě analytických odhadů očekával pokles jen zhruba poloviční.

Německému průmyslu škodí obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou a s ní spjatá nejistota, ale také nejistota spjatá s děním kolem brexitu. Britský premiér Boris Johnson včera utrpěl v parlamentu další porážku, když dolní sněmovna zablokovala možnost tvrdého brexitu k 31. říjnu, a neprosadil ani předčasné volby v polovině října, takže pravděpodobnost vystoupení Británie z EU k letošnímu 31. říjnu dále klesá a je nyní ani ne třetinová. Naděje však umírá poslední, bude dnes platit pro britského premiéra, který může ještě doufat, že horní sněmovna neposvětí včerejší zablokování tvrdého brexitu sněmovnou dolní.

Johnsonovo fiasko a možné další odložení brexitu znamená z i hlediska české ekonomiky a českého spotřebitele jistou úlevu, ovšem i tak je třeba počítat s tím, že zhoršující se podmínky na mezinárodních trzích českého spotřebitele již brzy doženou.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vývoj mezd se odtrhl od vývoje ekonomiky

×
  1. Německu nejvíce škodí German green energy disaster, bude brzy prezentován jako ukázkový způsob plánované sebevraždy.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika poklesla nejvíce ve své historii

Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 10,7 procenta. Oproti prvnímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru