Češi začínají být více opatrní a řeší společné jmění manželů

Názor
Společné jmění manželů vzniká automaticky ze zákona uzavřením manželství. Při jeho vypořádání soudem – třeba v případě rozvodu – pak zásadně platí, že manželé mají na jmění stejný podíl. Proto je důležité v rámci právní ochrany majetku uzavřít ještě před svatbou předmanželskou smlouvu.
Za loňský rok uzavřelo v České republice tzv. předmanželskou smlouvu 23,3 procenta snoubenců. Ilustrační foto: Pixabay.com

V České republice to tak dělá již téměř čtvrtina snoubenců. Pandemie koronaviru názor na využívání těchto smluv výrazně změnila, a to nejen díky hrozícímu nárůstu počtu rozvodů po dlouhodobém soužití párů v karanténách, ale v důsledku omezení podnikání a rizik dopadu krachu firmy na společnou rodinu.

Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit obě strany a v konečném důsledku i společné potomky.

PSALI JSME:
Kostlivec z „mrtvé firmy“ může sejmout živnost i rodinu

Předmanželské smlouvy kromě obvyklého případu rozpadu manželství pomohou i v případě, kdy jeden z manželů podniká. V tom prvním usnadní vyřešená právní ochrana majetku v rámci společného jmění manželů celý nepříjemný proces rozvodu. A v tom druhém případě zásadně pomůže eliminovat dopad krachu firmy na celou rodinu.

Za loňský rok uzavřelo v České republice tzv. předmanželskou smlouvu 23,3 procenta snoubenců. Zájem o uzavření tzv. předmanželských nebo manželských smluv stále roste, o rok dříve (v roce 2019, pozn. aut.) se týkal jen pětiny nově uzavíraných sňatků. Čísla tak ukazují, že Češi začínají být více opatrní a právní ochranu majetku řeší.

Na uzavření smlouvy by se snoubenci měli dohodnout ještě před svatbou, vznik společného jmění manželů tak totiž vyloučí. Zúžit či oddělit společné jmění je však možné i za trvání manželství. Smlouva však musí mít formu veřejné listiny – notářského zápisu.

PSALI JSME:
Peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví mohou spadnout do společného jmění manželů

Správné vyřešení problematiky související s úpravou společného jmění manželů ale není jednoduché a mnoho párů tak neřeší právní ochranu majetku dostatečně. Velmi často se stává, že zájemci mají vyšší očekávání, než které jim současná právní úprava poskytuje.

Tento problém se pak obvykle ukáže v případech, kdy se jeden z manželů dostane do dluhů a exekucí je ohrožen i majetek ve výlučném vlastnictví druhého manžela. K právní ochraně majetku je tak třeba přistupovat zodpovědně a řešit ji komplexně.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Exekutoři jásají: Čechy zajímají finance partnerů, až když za ně musí platit jejich dluhy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.