Peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví mohou spadnout do společného jmění manželů

V praxi se objevují názory, že peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví se mohou stát součástí společného jmění manželů (SJM, pozn. red.). Pokud tedy jeden z manželů za dobu trvání manželství prodá byt, který zdědil a je tak v jeho výlučném vlastnictví, hrozí, že se prostředky z prodeje stanou součástí společného jmění manželů a on tak o polovinu peněz „přijde“.
Podle občanského zákoníku není součástí společného jmění manželů to, co jeden z nich nabyl vzhledem k jeho výlučnému vlastnictví. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle některých je totiž obdržená prodejní cena ziskem, který nový občanský zákoník jednoznačně vždy považuje za součást společného jmění. Soudy v podobných případech ale zatím nerozhodly.

Měli jsme klienta, který byl ženatý, a s manželkou měl veškerý majetek ve společném jmění manželů. On však za trvání manželství zdědil po rodičích nemovitost, která se v souladu se zákonem stala jeho výlučným vlastnictvím a nikoliv součástí společného jmění manželů. Klient se pak rozhodl zděděnou nemovitost prodat, protože neměl čas o ni pečovat.

Nyní se tento klient rozvádí a při vypořádání společného jmění vznikl mezi ním a manželkou spor, zda jsou prostředky, které utržil za prodej nemovitosti pouze jeho, nebo zda jsou součástí společného jmění manželů.

Dle občanského zákoníku není součástí SJM to, co nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví. Zároveň je ale uvedeno, že součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů. V praxi se pak lze setkat s názory, že obdržená kupní cena za nemovitost je právě tímto ziskem, jenže pak jsou tato dvě ustanovení zákoníku v rozporu.

I když s tímto názorem nesouhlasíme, protože máme za to, že ziskem z nemovitosti je v těchto souvislostech typicky například nájemné, nikoliv kupní cena (případně alespoň ne celá její výše – pozn. aut.), nelze s určitostí předvídat, jak danou otázku vyloží soudy.

Je proto možné, že prodej věci, která byla získána například darem nebo dědictvím, způsobí, že se získané prostředky stanou součástí SJM a manžel nebo manželka bude mít při vypořádání SJM nárok na polovinu této částky.

Původní majitel tak prakticky přijde o polovinu její hodnoty. Obdobně by se mohla stát součástí SJM věc, kterou naopak někdo koupí za prostředky, které měl ve svém výlučném vlastnictví. Půjde tak o další překvapení pro rozvádějící se manžele?

Náš klient následně uzavřel s manželkou dohodu, takže názor soudu se v tomto případě nedozvíme. Lze však minimálně doporučit, aby byly prostředky získané z prodeje nemovitosti nebo jiné věci ve výlučném vlastnictví drženy na samostatném účtu odděleně od ostatních prostředků SJM.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB