Peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví mohou spadnout do společného jmění manželů

Názor
V praxi se objevují názory, že peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví se mohou stát součástí společného jmění manželů (SJM, pozn. red.). Pokud tedy jeden z manželů za dobu trvání manželství prodá byt, který zdědil a je tak v jeho výlučném vlastnictví, hrozí, že se prostředky z prodeje stanou součástí společného jmění manželů a on tak o polovinu peněz „přijde“.
Podle občanského zákoníku není součástí společného jmění manželů to, co jeden z nich nabyl vzhledem k jeho výlučnému vlastnictví. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle některých je totiž obdržená prodejní cena ziskem, který nový občanský zákoník jednoznačně vždy považuje za součást společného jmění. Soudy v podobných případech ale zatím nerozhodly.

Měli jsme klienta, který byl ženatý, a s manželkou měl veškerý majetek ve společném jmění manželů. On však za trvání manželství zdědil po rodičích nemovitost, která se v souladu se zákonem stala jeho výlučným vlastnictvím a nikoliv součástí společného jmění manželů. Klient se pak rozhodl zděděnou nemovitost prodat, protože neměl čas o ni pečovat.

Nyní se tento klient rozvádí a při vypořádání společného jmění vznikl mezi ním a manželkou spor, zda jsou prostředky, které utržil za prodej nemovitosti pouze jeho, nebo zda jsou součástí společného jmění manželů.

Dle občanského zákoníku není součástí SJM to, co nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví. Zároveň je ale uvedeno, že součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů. V praxi se pak lze setkat s názory, že obdržená kupní cena za nemovitost je právě tímto ziskem, jenže pak jsou tato dvě ustanovení zákoníku v rozporu.

PSALI JSME:
Tajíte vlastní úspory? Stejně nejsou jen vaše

I když s tímto názorem nesouhlasíme, protože máme za to, že ziskem z nemovitosti je v těchto souvislostech typicky například nájemné, nikoliv kupní cena (případně alespoň ne celá její výše – pozn. aut.), nelze s určitostí předvídat, jak danou otázku vyloží soudy.

Je proto možné, že prodej věci, která byla získána například darem nebo dědictvím, způsobí, že se získané prostředky stanou součástí SJM a manžel nebo manželka bude mít při vypořádání SJM nárok na polovinu této částky.

Původní majitel tak prakticky přijde o polovinu její hodnoty. Obdobně by se mohla stát součástí SJM věc, kterou naopak někdo koupí za prostředky, které měl ve svém výlučném vlastnictví. Půjde tak o další překvapení pro rozvádějící se manžele?

Náš klient následně uzavřel s manželkou dohodu, takže názor soudu se v tomto případě nedozvíme. Lze však minimálně doporučit, aby byly prostředky získané z prodeje nemovitosti nebo jiné věci ve výlučném vlastnictví drženy na samostatném účtu odděleně od ostatních prostředků SJM.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Předmanželská smlouva je silnější než sliby zamilovaných

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Když si sousedi nadávají přes plot

Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil …

Před dluhy do svěřenského fondu neutečete

Svěřenské fondy, které jsou v tuzemsku známy zejména ve spojitosti s „uklizeným“ majetkem premiéra Andreje Babiše a kauzami ohledně evropských dotací, staví český zákon do výjimečného postavení.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covidová krize potrvá minimálně tři roky, obávají se Češi

Průzkum
Českem obchází strach z nezaměstnanosti. Ztráty práce se obává nadpoloviční počet lidí, finančních ztrát dokonce více než 60 procent obyvatel. A bezmála polovina populace se obává, že současná krize potrvá tři roky nebo dokonce déle. Ukazuje to aktuální průzkum společnosti BNP Paribas Cardif.
Rolovat nahoru