Peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví mohou spadnout do společného jmění manželů

Názor
V praxi se objevují názory, že peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví se mohou stát součástí společného jmění manželů (SJM, pozn. red.). Pokud tedy jeden z manželů za dobu trvání manželství prodá byt, který zdědil a je tak v jeho výlučném vlastnictví, hrozí, že se prostředky z prodeje stanou součástí společného jmění manželů a on tak o polovinu peněz „přijde“.
Podle občanského zákoníku není součástí společného jmění manželů to, co jeden z nich nabyl vzhledem k jeho výlučnému vlastnictví. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle některých je totiž obdržená prodejní cena ziskem, který nový občanský zákoník jednoznačně vždy považuje za součást společného jmění. Soudy v podobných případech ale zatím nerozhodly.

Měli jsme klienta, který byl ženatý, a s manželkou měl veškerý majetek ve společném jmění manželů. On však za trvání manželství zdědil po rodičích nemovitost, která se v souladu se zákonem stala jeho výlučným vlastnictvím a nikoliv součástí společného jmění manželů. Klient se pak rozhodl zděděnou nemovitost prodat, protože neměl čas o ni pečovat.

Nyní se tento klient rozvádí a při vypořádání společného jmění vznikl mezi ním a manželkou spor, zda jsou prostředky, které utržil za prodej nemovitosti pouze jeho, nebo zda jsou součástí společného jmění manželů.

Dle občanského zákoníku není součástí SJM to, co nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví. Zároveň je ale uvedeno, že součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů. V praxi se pak lze setkat s názory, že obdržená kupní cena za nemovitost je právě tímto ziskem, jenže pak jsou tato dvě ustanovení zákoníku v rozporu.

PSALI JSME:
Tajíte vlastní úspory? Stejně nejsou jen vaše

I když s tímto názorem nesouhlasíme, protože máme za to, že ziskem z nemovitosti je v těchto souvislostech typicky například nájemné, nikoliv kupní cena (případně alespoň ne celá její výše – pozn. aut.), nelze s určitostí předvídat, jak danou otázku vyloží soudy.

Je proto možné, že prodej věci, která byla získána například darem nebo dědictvím, způsobí, že se získané prostředky stanou součástí SJM a manžel nebo manželka bude mít při vypořádání SJM nárok na polovinu této částky.

Původní majitel tak prakticky přijde o polovinu její hodnoty. Obdobně by se mohla stát součástí SJM věc, kterou naopak někdo koupí za prostředky, které měl ve svém výlučném vlastnictví. Půjde tak o další překvapení pro rozvádějící se manžele?

Náš klient následně uzavřel s manželkou dohodu, takže názor soudu se v tomto případě nedozvíme. Lze však minimálně doporučit, aby byly prostředky získané z prodeje nemovitosti nebo jiné věci ve výlučném vlastnictví drženy na samostatném účtu odděleně od ostatních prostředků SJM.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Předmanželská smlouva je silnější než sliby zamilovaných

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Neposloucháte žádnou ze stanic Českého rozhlasu, ani nesledujete Českou televizi, takže se vám nechce platit koncesionářské poplatky? Tedy za letošní rok dohromady 2160 korun, což není zase tak malá daň za něco, co …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru