
Kromě akutní humanitární pomoci se ADRA dále zapojí do edukace a poskytne informační materiály, jak se chovat po opadnutí vody. Nabídneme informační podporu v tématech jako je minimalizace šíření infekčních onemocnění, jak se chovat v kontaminovaném prostředí apod.
Nejefektivnější formou pomoci je finanční dar na sbírku SOS ADRA: Pomoc Ukrajině, případně přes webové stránky www.adra.cz
„V Chersonské oblasti máme tým naší partnerské organizace ADRA Ukrajina, který tam působí dlouhodobě.
Ten nyní monitoruje rozsah škod a potřeby a koordinuje činnost s místními úřady na pravém břehu řeky Dněpr.
Hned v prvních hodinách po katastrofě byl vyslán kamion s pomocí, další kamiony jsou na cestě, a to hlavně s pitnou vodou, které je největší akutní nedostatek,“ přibližuje situaci na místě Andrej Arvensis, projektový a finanční manažer zahraničních projektů ADRA.
Z dalších potřeb, které ADRA identifikovala a bude dodávat v nadcházejících dnech, jde zejména o dezinfekční prostředky, záložní zdroje elektrické energie, trvanlivé potraviny, stany, powerbanky či věci potřebné k vypořádání se s následky povodně – vysoušeče a čerpadla, dezinfekční prostředky, čističky vody atd.
ADRA ČR dále poskytne své zkušenosti získané při opakovaných povodních v Česku a na Balkáně v letech 2014-2016.
V tuto chvíli se pracuje na překladu letáků a manuálu, které obsahují praktické rady pro lidi v zasažených oblastech o tom, jak postupovat, když opadne voda (například jak vyčistit studnu, co a jak dezinfikovat, jak naložit s poškozenými omítkami, nábytkem atd.).
Obdobnou informační podporu a edukaci ADRA zajistila také v Chorvatsku po letošních květnových povodních.