Česká ekonomika brzdí a míří vstříc obávané stagflaci

Za celý loňský rok si česká ekonomika podle odhadu Českého statistického úřadu připsala růst pouze 2,4 %, což je nejslabší výsledek za posledních šest let. Oproti zbytku Evropské unie jsme sice dosáhli slušného ekonomického růstu, ale v porovnání se zeměmi Visegrádu rostl hrubý domácí produkt (HDP) v České republice pomalu.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy česká ekonomika míří vstříc tzv. stagflaci. Jde o stav, kdy ekonomika stagnuje, ale inflace je poměrně citelná. Ilustrační foto: ČNB

„Česká ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 1,7 procenta meziročně, nejpomaleji ze zemí Visegrádské skupiny. Slovenská ekonomika přidala 2,1 %, polská 3,1 % a maďarská dokonce 4,5 procenta,“ upozorňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund. „Ostatní ekonomiky Visegrádské skupiny vesměs překonaly očekávání trhu, zatímco růst české ekonomiky za ním zaostal,“ dodává.

Podle Štěpána Křečka, hlavního ekonoma společnosti BH Securities, můžeme tempo hospodářského růstu v loňském roce označit z dlouhodobého pohledu za průměrné: „Je však nutné upozornit, že se tempo růstu naší ekonomiky postupně snižuje již od roku 2017, kdy dosahovalo úrovně 4,4 procenta.“ V letošním roce by mělo dojít k dalšímu snížení tempa růstu hrubého domácího produktu. „Evropská komise odhaduje, že česká ekonomika vzroste o 2,1 procenta,“ připomíná Křeček.

Ačkoliv podrobné údaje zatím nejsou k dispozici, podle analytiky Petra Dufka z ČSOB je „velmi pravděpodobné, že nahoru naši ekonomiku táhne především spotřeba domácností podporovaná solidním, leč zpomalujícím růstem mezd“. Na straně nabídky jsou podle něj motorem růstu stavebnictví a služby, zatímco průmysl vstoupil do fáze útlumu.

„Důvodem je především ochlazování zahraniční poptávky, které se odrazilo na pomalejším růstu exportu (průmyslu) a v nižších investicích soukromého sektoru. Je navíc velmi pravděpodobné, že zpomalování růstu není ještě u konce,“ naznačuje Dufek možný vývoj. „K růstu naší ekonomiky přestal přispívat zpracovatelský průmysl. České hospodářství se nadále opíralo především o spotřebu domácností a zahraniční poptávku,“ doplňuje Křeček.

Co v Česku zdražilo

Bydlení v lednu zdražovalo kvůli novoročnímu navyšování cen elektřiny nebo vodného a stočného. Z potravin v lednu zdražovalo předně pečivo, vepřové či lihoviny. Pečivo zdražuje kvůli slabší úrodě uplynulých let, zejména roku 2018, a vepřové zase kvůli epidemii afrického moru prasat, jež v roce 2018 propukla v Číně a od té doby se šíří po Asii i Evropě. Nucené vybíjení chovů prasat snižuje dostupnost vepřového na světovém trhu a vede k růstu jeho ceny, a to i v Česku. Lihoviny zdražovaly kvůli lednovému zvýšení spotřební daně.

Podle Kovandy česká ekonomika míří vstříc takzvané stagflaci. „To je obávaný stav, kdy ekonomika stagnuje, ale inflace je poměrně citelná,“ vysvětluje ekonom: „Zdražování v Česku táhly hlavně ceny bydlení a potravin, které jsou tradičně cenově kolísavé, což přece jenom poněkud zmírňuje obavy z možné stagflace, neboť poměrně vysoká inflace může být nakonec jen přechodnou záležitostí.“

S tím, jak říká ekonom, počítá Česká národní banka (ČNB), která v aktuální prognóze předpokládá dubnovou kulminaci inflace na úrovni 3,7 procenta, přičemž poté má až do konce roku tempo růstu spotřebitelských cen postupně zmírňovat.

„Inflace se během jara může dostat až na čtyři procenta. Poté však bude klesat. Ve světle aktuálních čísel se ukazuje, že ze strany ČNB bylo počátkem února rozumné, že zvýšila své základní úrokové sazby. Bez tohoto kroku by se inflační očekávání po dnešku roztočila ještě více a výhledově tak hrozilo ještě citelnější zdražování, než jaké nás čeká takto,“ uzavírá Kovanda.

PSALI JSME:
Proč ČNB nečekaně zvýšila úroky a co posilování koruny znamená pro „obyčejného smrtelníka“?

Zavřít reklamu ×
 1. Víte, na co čekám? „čau lidi, já sem to nechcel, Kalůsek, já o tom slyšim prvně, já na té vládě vůbec nebyl, tradyčné strany, já ty lidi ve vládě vůbec neznám, já vůbec nevim, kdo je do té vlády přivedl, Kalůsek a tradyčné strany, my nekecáme, my makáme, Kalůsek, tie babičky mi píšů, tradyčné strany, sorry jako, pindíka vám ukazovat nebudu, motýle, vláda odborníků, Kalůsek, makáme a nějaký blb vymyslí, že ekonomika zpomaluje, je to Kalůskova kámpáň, makáme, Kalůsek, sorry jako, budě líp“
  Koblihu?

  • A tímhle se po večerech bavíte? Vite, že takovéhle trapnosti nikam nevedou a posouvají vás pod jeho úroveň? Jo jen tak dál.. do teď to mělo efekt jen +3-5%

   • Já se především královsky bavím nekonečnou tupostí požíračů koblih. Snad neuplyne den, kdy by nevyšla zpráva, že Babišova „protikorupční“ vláda krade, ani poledne nedrží! Sám „náčelník“ tohoto údajně protikorupčního hnutí lže, Krade! Podvádí! Křivě přísahá! Je trestně stíhaný a stále by ho volilo 30% národa!

  • Každý svého štěstí strůjcem ! Je to většinou na každém jedinci jak si život přizpůsobí – někdo spoléhá na politiky a režim někdo na svoje schopnosti a dovednosti. Už za Marušky Terezky i Husáka zde byli lidé schopní a neschopní. V dnešní době socek a dolarových miliardářů je rozdíl jedinců viditelnějším. Život není o Babišovi a Kalouskovi – to už říkali Voskovec s Werichem před Mnichovem.

 2. To je zajímavé že ekonomika brzdí a přitom se stále staví a automobilky vyrábí nové a nové modely aut. Všude kam se hnu je stavební ruch a ekonomika brzdí… divné..

 3. Myslím že není správné vypouštět negativní komentáře,které k ničemu nevedou,ale naopak veřejnost skepticky ovlivňují.Už je to jak v politice.Ahoj

 4. No mne přijde divné uvažování ekonomů. Jsem technik a ekonomice nerozumím, ale přeci růst ekonomiky není možný do nekonečna. Buď to blbě počítají nebo nevím. Třeba když dělám doma. Sekám zahradu. Posekám jí za 5 hodin. Dobrý pak se vytrenuji a posekám jí za 4 hodiny. Pak koupím lepší sekašku a posekám jí za 3 hodiny no a pak jí prostě 5 let sekám 3 hodiny. Přeci se není možné dostat po deseti letech že jí posekám za minutu. To je přeci blbost. Tomu růstu nerozumím.

  • A o sekačce s větším záběrem či rychlejším pohybem jste už slyšel ? Případně místo trávy tam můžete pěstovat něco užitečnějšího. To je větší intensifikace.

   Případně to samé můžete dělat ve větším rozsahu, kde se dříve nedělalo nic. To je zas extensivní růst…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru