Česká ekonomika je stále jako „cedník“. Vytvořené bohatství masivně mizí do zahraničí

Názor
Aktuální data jednoznačně potvrzují postavení české ekonomiky jako vysoce „odtokového“ hospodářství. Objem vytvořeného bohatství, které z České republiky bez náhrady mizí do zahraničí, je v posledních letech tak značný, že zemi náleží nelichotivé přední příčky ve světovém žebříčku právě podle rozsahu odtoku bohatství.
Každý obyvatel ČR, včetně nemluvňat, tak měl v roce 2022 v průměru k dispozici o zhruba 25 tisíc korun méně, než kolik mu mělo připadat, pokud by v Česku vytvářené bohatství v zemi zůstávalo. Ilustrační foto: Pixabay.com

V roce 2022 bylo Česko mezi okolními zeměmi jedinou, jejíž obyvatelé měli k dispozici méně bohatství, než kolik reálně vytvořili, a to pouze zhruba 96 procent. Hrubý národní důchod v přepočtu na osobu totiž zaostal za hrubým domácím produktem v přepočtu na osobu, jak ukazují data Světové banky (viz tabulka níže, pozn. aut.).

Pro srovnání, Němci disponovali přibližně 110 procenty bohatství, které na svém území vytvořili, a to i díky přílivu bohatství vytvořeného například právě v Česku.

Rakušané pak měli k dispozici 108 procent bohatství, které vytvořili. Poláci sice zůstali „na svém“, ale Maďaři či Slováci dokázali ukazatel rovněž přetočit do plusu.

Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Každý obyvatel ČR, včetně nemluvňat, tak měl v roce 2022 v průměru k dispozici o zhruba 25 tisíc korun méně, než kolik mu mělo připadat, pokud by v zemi vytvářené bohatství také v zemi zůstávalo, nebo bylo v případě odtoku plně kompenzováno přílivem bohatství ze zahraničí, například v podobě dividend nebo investic.

Česko je přední světovou „odtokovou“ ekonomiku již řadu let. V roce 2019, tedy ještě před covidem a válkou na Ukrajině, obsazovalo v rámci zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, pozn. red.) první příčku v rozsahu odtoku bohatství, vynecháme-li země označované za daňové ráje.

Stěžejním důvodem enormního odlivu bohatství z Česka je pravidelný, prakticky každoroční, odliv stovek miliard korun do zahraničí v podobě dividend, jenž není kompenzován dostatkem zahraničních investic v zemi.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Zavřít reklamu ×
  1. Tohle jsou jen oficialni data. Deutschtunel ale funguje skryte a jeste efektivneji. Nemecka firma ma v cr tovarnu. Ta vyrobi, s minimalni marzi proda nemecke matce a ta doma prirazi na celkovou prodejni cenu, a az pak posle do sveta. Ekonomicky tak hodnota vznikne az v nemecku, coz data zkresluje. Pro priklad: 4 nemecti skladnici timto ucetnim kouzlem vydelaji firme vic penez, nez 500 ceskych delniku u pasu. To je zaklad nemeckeho ekonomickeho zazraku. Problem nastava v situaci, kdy si uvedomime, ze takto z nasi zeme vyvadi zisk pred zdanenim, protoze tu teoreticky nevznikl a nebylo tu tedy co danit. Jo pak ma mit stat prachy na skoly, silnice a duchody…

    • Tohle by byla otázka transferových cen, řešitelná. Podstata je ale v tom, že hodnotu fakticky nevytvářejí dělníci u pásu, ale kvalifikovaní lidé ve výzkumu, vývoji, marketingu … . A ti raději žijí v Německu.

  2. Celý výše popsaný průšvih padá na hlavy naší politické „reprezentace“,a to ne jen té,která je u vesla v dnešní době.Pokud není problém zvýšit daně,nebo zavést nové-a to v kterémkoli segmentu,nechápu,proč to tady ještě není.Neschopnost,neochota,nebo lobisté a malá domů pro některé,kteří mají odpovědnost?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.