Česká ekonomika je stále jako „cedník“. Vytvořené bohatství masivně mizí do zahraničí

Aktuální data jednoznačně potvrzují postavení české ekonomiky jako vysoce „odtokového“ hospodářství. Objem vytvořeného bohatství, které z České republiky bez náhrady mizí do zahraničí, je v posledních letech tak značný, že zemi náleží nelichotivé přední příčky ve světovém žebříčku právě podle rozsahu odtoku bohatství.
Každý obyvatel ČR, včetně nemluvňat, tak měl v roce 2022 v průměru k dispozici o zhruba 25 tisíc korun méně, než kolik mu mělo připadat, pokud by v Česku vytvářené bohatství v zemi zůstávalo. Ilustrační foto: Pixabay.com

V roce 2022 bylo Česko mezi okolními zeměmi jedinou, jejíž obyvatelé měli k dispozici méně bohatství, než kolik reálně vytvořili, a to pouze zhruba 96 procent. Hrubý národní důchod v přepočtu na osobu totiž zaostal za hrubým domácím produktem v přepočtu na osobu, jak ukazují data Světové banky (viz tabulka níže, pozn. aut.).

Pro srovnání, Němci disponovali přibližně 110 procenty bohatství, které na svém území vytvořili, a to i díky přílivu bohatství vytvořeného například právě v Česku.

Rakušané pak měli k dispozici 108 procent bohatství, které vytvořili. Poláci sice zůstali „na svém“, ale Maďaři či Slováci dokázali ukazatel rovněž přetočit do plusu.

Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Každý obyvatel ČR, včetně nemluvňat, tak měl v roce 2022 v průměru k dispozici o zhruba 25 tisíc korun méně, než kolik mu mělo připadat, pokud by v zemi vytvářené bohatství také v zemi zůstávalo, nebo bylo v případě odtoku plně kompenzováno přílivem bohatství ze zahraničí, například v podobě dividend nebo investic.

Česko je přední světovou „odtokovou“ ekonomiku již řadu let. V roce 2019, tedy ještě před covidem a válkou na Ukrajině, obsazovalo v rámci zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, pozn. red.) první příčku v rozsahu odtoku bohatství, vynecháme-li země označované za daňové ráje.

Stěžejním důvodem enormního odlivu bohatství z Česka je pravidelný, prakticky každoroční, odliv stovek miliard korun do zahraničí v podobě dividend, jenž není kompenzován dostatkem zahraničních investic v zemi.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. On Ondřej

  Tohle jsou jen oficialni data. Deutschtunel ale funguje skryte a jeste efektivneji. Nemecka firma ma v cr tovarnu. Ta vyrobi, s minimalni marzi proda nemecke matce a ta doma prirazi na celkovou prodejni cenu, a az pak posle do sveta. Ekonomicky tak hodnota vznikne az v nemecku, coz data zkresluje. Pro priklad: 4 nemecti skladnici timto ucetnim kouzlem vydelaji firme vic penez, nez 500 ceskych delniku u pasu. To je zaklad nemeckeho ekonomickeho zazraku. Problem nastava v situaci, kdy si uvedomime, ze takto z nasi zeme vyvadi zisk pred zdanenim, protoze tu teoreticky nevznikl a nebylo tu tedy co danit. Jo pak ma mit stat prachy na skoly, silnice a duchody…

  • JD Jan Dressler

   Tohle by byla otázka transferových cen, řešitelná. Podstata je ale v tom, že hodnotu fakticky nevytvářejí dělníci u pásu, ale kvalifikovaní lidé ve výzkumu, vývoji, marketingu … . A ti raději žijí v Německu.

 2. TA Tomáš Adamec

  Celý výše popsaný průšvih padá na hlavy naší politické „reprezentace“,a to ne jen té,která je u vesla v dnešní době.Pokud není problém zvýšit daně,nebo zavést nové-a to v kterémkoli segmentu,nechápu,proč to tady ještě není.Neschopnost,neochota,nebo lobisté a malá domů pro některé,kteří mají odpovědnost?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB