Česká ekonomika padá do stagflace

Názor
Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ přístup České národní banky (ČNB), která svou polohou v nepotřebě dalšího zvyšování sazeb nadále prodlužuje horizont dosažení inflačního cíle (2 %).
Dvouprocentní inflační cíl v roce 2024 zůstane jen zbožným přáním odborných prognóz tuzemské centrální banky. Příští rok bude rokem vysoké inflace a klesajícího hrubého domácího produktu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Oproti USA má ČR reálně základní měnové sazby zápornější, a to z důvodu menšího rozdílu základní sazby a inflace. Ve třetím čtvrtletí klesla česká ekonomika o 0,4 procenta a další pokles se očekává i v dalším čtvrtletí. Na oko může situace vypadat, že sazby, zvýšené předchozí bankovní radou tuzemské centrální banky, zabírají.

Brzdící trh s hypotečními úvěry, začínající korekce na trhu s nemovitostmi, zastavený růst hrubého domácího produktu (HDP) a inflace v meziměsíčním poklesu mohou zdánlivě vypadat, že současná výše sazeb je nastavena na správnou úroveň.

Nicméně ďábel číhá na trhu práce, který vykazuje stále znaky přehřívání. Na úrovni 3,5 procenta je stále pod standardní strukturální nezaměstnaností. Její růst o 0,1 procenta meziměsíčně nenaznačuje, že by mělo dojít ke zchlazování.

PSALI JSME:
Přehřátý český trh práce chladne

V tomto období takto nezaměstnanost běžně roste s ohledem na končící sezonní práce. Trh práce je v současné době lakmusovým papírkem, který nám může naznačovat, jakým směrem se vydá inflace během příštího roku.

Stále je ve hře roztočení mzdově-inflační spirály vzhledem k tlaku na zvyšování mezd. Tlakem na vzduchem naplněný nafukovací balonek se vyvalí stěna na nejslabším místě, to je v současné době český trh práce.

Prognóza ČNB předpovídá na rok 2023 stále dvoucifernou inflaci na úrovni deseti procent a propad ekonomiky o 0,7 procenta. Centrální banka tedy již dnes předpokládá a tím směrem svými kroky kormidluje českou ekonomiku do vyloženě stagflačního stavu. Ve vyspělých demokratických ekonomikách je běžné na tuto situaci reagovat dalším zvyšováním sazeb.

PSALI JSME:
Rezignovala Česká národní banka na boj s inflací?

Před zatáčkou, do které není vidět, je vždycky lepší šlápnout na brzdu více a posléze zvolňovat. Tuto poučku zřejmě tuzemská centrální banka dle svých vyjádření zřejmě naprosto ignoruje.

Výhled případného snižování sazeb je tedy minimálně do poloviny příštího roku passé a to přesně z důvodů, řekněme, „holubičího“ přístupu ČNB. Vlivem dalšího nezvyšování sazeb se může stát, že se v české ekonomice dvouciferná inflace zabydlí až do přespříštího roku.

Dvouprocentní inflační cíl v roce 2024 zůstane jen zbožným přáním odborných prognóz tuzemské centrální banky. Příští rok bude rokem vysoké inflace a klesajícího hrubého domácího produktu. Nezbývá než doufat, že propad naší vnitrozemské a otevřené ekonomiky nebude hluboký.

Autor je CEO realitního portálu Videobydleni.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Přiznávám, že jsme měli být v měnové politice přísnější,“ říká Tomáš Nidetzský

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.